Най-голямата българска зала, столичната „Арена Армеец“ ще бъде домакин на Европейското първенство по естетическа гимнастика за жени и девойки през уикенда. Успоредно с него ше се проведат още Световна купа и Световна Чалъндж купа, както и 10-ото издание на международния турнир Академик Къп.

Ще участват общо 980 гимнастички. Естетическата групова гимнастика е спорт, сходен с художествената гимнастика и в него България е една от водещите сили заедно с Русия и Финландия. Играе се само групово /6-10 гимнастички/ и без уреди.

Най-важните състезателни дни са 21 и 22 октомври – събота и неделя. В тях ще се състоят квалификациите и финалите на Европейското първенство. В събота са квлификациите, а в неделя – финалите и награждаването на медалистките. За България ще участва националният ансамбъл за жени, националният ансамбъл за девойки и женският отбор на Етър Елит Велико Търново. За финалите се класират 10 тима при девойките и 12 при жените.
Освен класиране за Европейско първенство, ще има и отделно класиране за Световна купа и Световна чалъндж купа.

Входът за състезанията е свободен.

Преди това, на 18 октомври в зала „София“ пък ще се проведе Държавното първенство.
На 19 и 20 октомври – отново в зала „София“ е Международният турнир „Академик Къп“, който се провежда за юбилейната десета година. Входът отново е свободен.