Бившият световен шампион Вишванатан Ананд спечели 11-ото издание на шахматния мемориал "Михаил Тал", който завърши в неделя в Москва.

Турнирът по ускорен шахмат събра 10 от най-добрите състезатели в света, а индиецът триумфира с 6 точки от 9 възможни, като така си осигури и 25 000 долара от общия награден фонд от 130 000.

В последния кръг Ананд завърши реми с черните фигури с израелския голмайстор Борис Гелфанд, с което стана недостижим за преследвачите си.

Трима гросмайстори разделиха второ - четвърто място с по 5 точки, като по допълнителни показатели най-напред бе азерът Шахрияр Мамедяров, следван от руснака Сергей Карякин и американеца Хикару Накамура. В понеделник гросмайсторите ще изиграят и турнир по блиц./БТА