Петя Дачева остана само на 3 см от финала на троен скок за жени на Световното първенство по лека атлетика в Берлин.

В най-добрия си опит (третия) Дачева се приземи на 14,11 метра - само на 2 см от Олга Рипакова (Казахстан), която последна намири място сред 12-те финалистки. Рипакова има и по-добър втори по сила опит от Дачева, което означава, че българката е останала на 3 см от финала. В първите си два опита Дачева записа съответно 13,63 и 13,56 метра.

С 14,11 метра Петя Дачева зае 14-о място от общо 35 състезателки. Колкото нея има и медалистката от големи първенства - известната кубинка със судански паспорт Ямиле Алдама, която зае фаталното 13-о място с по-добър втори по сила опит от нашата състезателка.

Над всички в квалификацията на троен скок бе Лимей Сие (Китай) с 14,62 метра, а веднага след нея са две кубинки с по 14,53 метра - защитаващата титлата си Ярхерис Савине и Мабел Гай. Двукратната световна шампионка от Едмънтън'2001 и Париж'2003 Татяна Лебедева (Русия) е непосредствено след челната тройка с 14,45 метра.

Георги Иванов, който имаше проблеми с контузия на пръста, се нареди 34-и от 36 състезатели в квалификацията на гюле с 18,11 метра и отпадна. Иванов постигна този резултат в първия си опит, а в следващите два направи фаулове.

Десислав Гунев също се представи далеч под възможностите си, финиширайки едва седми в 10-ата от общо 12-те серии в спринта на 100 метра за скромния резултат от 11,07 секунди, далеч зад победителя тук Ричард Томпсън от Тринидад - 10,36 секунди. С това постижение Гунев е 72-и от 92 състезатели.

Най-бърз в тези първи серии, в които фаворитите пестят сили, бе защитаващият титлата си Тайсън Гай (САЩ), който спечели 11-а серия с 10,16 секунди. Олимпийският шампион и световен рекордьор Юсейн Болт (Ямайка) се наложи в девета серия с 10,20 секунди.