Общо 26 медала спечелиха българските национални сумисти на провелото се днес международно състезание „Сумо Гранд При Будапеща” в Унгария. 16-те ни гиганти извоюваха 9 златни, 9 сребърни 8 бронзови отличия на турнира, в който участваха над 250 сумисти от 12 държави.

Това бе първото международно преборване на българските национали за 2010 година, като на него родната школа направи и дебют при децата. За първи път във възрастова група до 12 години се включиха три българчета, които взеха пълен комплект отличия. Иван Стефанов, Никола Стефанов и Божидар Темелков от клуб „Еврохолд” получиха съответно златен, сребърен и бронзов медал при младите сумисти.

Дамите на България бяха отлични в схватките за пореден път. Марине Никогосян ще донесе два златни медала за двете си първи места. Същият двоен успех плюс една втора позиция регистрира и Мария Георгиева. Европейската шампионка при жените и Жена на годината в категория Спорт на списание „Грация” Анна Методиева стана първа при до 21-годишните, но прибави към богатата си колекция още сребро и бронз от Будапеща. Фината Елена Григорова надви съперничките си и това й донесе първо и второ място в категорията. Надя Жейнова пък спечели два сребърни медала.

Силният пол от българския национален отбор в изключително силовия древен спорт, вече без участието на най-титулувания ни гигант и президент на БФСумо Петър Стоянов, защити класата на родната школа като най-добра след тази на Япония.

Талантливият Живко Кунгалов, освен че стана шампион в една от групите, стана и втори в друга. Две втори места зае Павлин Димитров. Тримата ни национали, които ще заминат на 10 февруари на лагер в професионалната школа на Токийския университет в родината на този спорт взеха общо 4 медала: Христо Христов – златен, Иван Качаков – сребърен и бронзов и Димитър Димитров – бронз. Вицеевропейският шампион от Лозана`09 Михаил Илиев пък се задоволи с едно второ и едно трето място. Валентин Колев пък стигна до бронзово отличие при 18-годишните. Без медал остана само младият Петър Ананиев.

Утре 16-те български национали по сумо, които участваха в „Гранд При Будапеща”, се прибират в родината.