Стефан Иванов и Любомир Тодоров станаха победители в категориите си в 63-тия международен турнир по бокс "Странджа", който днес завърши в столичнта зала "Универсиада". Александър Александров и Тервел Пулев загубиха финалните си мачове от кубински боксьори.

Едно ляво кроше в средата на третия рунд донесе на 19-годишния Стефан Иванов най-престижната награда в българския аматьорски бокс купа Странджа. Във финалната среща в категория до 52 килограма на 63-тия международен турнир по бокс за купа "Странджа" Стефан Иванов имаше за съперник 23-годишния Ендрю  Селби от Уелс, който има в актива си бронзов медал от световно първенство.

През първия рунд Ендрю Селби умело сменяше гарда, обсипваше с удари младия Стефан Иванов и спечели първия рунд с 9:5 точки. През втория рунд Стефан Иванов тръгна на отчаяна размяна на удари и в крайна сметка успя да намали разликата в точките на 13:16. В средата на третия рунд младият български боксьор нанесе светкавично ляво кроше в брадата на Селби, който падна на ринга в тежък нокдаун.

Реферът отброи нокдауна, а след това прекрати мача и обяви за победител Стефан Иванов, който се хвърли на ринга по очи и закри главата си с ръкавиците. След като слезе от ринга под бурните аплодисменти на около 2000 зрители в зала "Универсиада" Стефан Иванов попадна в прегръдките на президента на Българската федерация по бокс Красимир Инински, а от първите редове се чуха викове "Купата, купата, купата за Стефчо..."

В категория до 60 килограма Любомир Тодоров имаше за съперник английския шампион Лейн Уивър. Мачът бе
изключително равностоен, вървеше "удар за удар" и съответно "точка за точка", но в крайна сметка след последния гонг съдиите записаха 11:10 точки в полза на Тодоров.

Финалът при най-леките - в категория до 49 килограма, между Александър Александров и Йосванис Сотос Веитиа /Куба/ премина по един сценарий: "Памперса", както наричат 27-годишния боксор на ЦСКА Александров, непрекъснато атакуваше. От своя страна кубинецът, който бе с обратен гард, контраатакуваше светкавично и в крайна сметка съдиите записаха 12:6 точки за Йосванис Сотос Веитиа.

Финалната среща в категория до 91 килограма между боксьор номер 1 на България за миналата година и двукратен европейски вицешампион Тервел Пулев /България/ и Хосе Гомес Ладрует /Куба/ бе очаквана с огромен интерес. Високият кубинец демонстрира доста нечист бокс и най-вече удари под пояса, за което получи и официално предупреждение през втория рунд, но въпреки това съдиите записаха 23:15 точки в полза на Хосе Гомес Ладрует.

Носител на купа Странджа 2012 за мъже - Стефан Иванов /България/.