Три български екипажа започват утре вечер участието си в третия кръг от Европейския рали шампионат. Заявки за участие в рали Хърватска 2009 са подали екипажите Крум Дончев/Петър Йорданов (Приста Ойл Рали Тийм, Пежо 207 Супер 2000), Тодор Славов/Добромир Филипов (Булбет Рали Тийм, Рено Клио R3) и Екатерина Стратиева/Румен Манолов (Астра Рейсинг, Ситроен С2 R2 Макс).

След първите две състезания от шампионата Крум Дончев заема трето място в генералното му класиране. Преди състезанието в Хърватска, което Дончев е печелил през 2001 година, той събира 14 точки и изостава със седем от лидера Михал Соловов (Полша, Пежо 207 С2000). В третия кръг, екипажът на Приста Ойл Дончев/Йорданов ще срещне сериозната конкуренция както на Соловов, така и на двукратния европейски шампион Джандоменико Басо (Италия, ФИАТ Гранде Пунто С2000). Басо заема временната втора позиция в континенталния шампионат.

Тодор Славов и Добромир Филипов стартират в третото състезание от тазгодишната си европейска програма. Младият варненски пилот е начело в класирането в Европейския рали шампионат за автомобили с един двигателен мост. Славов и Филипов имат 15 точки след победата си в рали Миле Миля. Във втория кръг /рали Истанбул/ те отпаднаха заради гръмнал двигател, но водят с 4 точки на основния си съперник за титлата Антонин Тлустяк (Чехия, Ситроен С2 С1600). В Хърватска екипажът на Булбет Рали Тийм ще стартира с най-новия двигател разработен от Рено Спорт. Той е с подобрени показатели – по-силен с 20 конски сили и вдигнат таван на оборотите от 8 500 об/мин. Освен класирането за Европейския шампионат Славов участва и в надпреварата за Пирели Стар Драйвър, където заема шесто място след първия кръг в Италия.

В Пирели Стар Драйвър ще се състезава и третият български екипаж. Екатерина Стратиева и нейният навигатор Румен Манолов ще търсят своите първи точки за шампионата организиран от италианския гумен гигант. Въпреки, че завърши успешно в рали Миле Миля, екипажа на Астра Рейсинг не успя да спечели точки за класирането. Любопитното за този екипаж е, че навигаторът Румен Манолов е печелил хърватското състезание през 2001 година, когато бе навигатор на Крум Дончев, а двамата се състезаваха с Пежо 306 Макси.

Официалното откриване на рали Хърватска е в четвъртък /28 Май/, а след него предстоят първите два специални етапа. На следващия ден /29 Май/ предстоят нови 7 скоростни отсечки, а състезанието завършва в събота /30 Май/ с последните 6 етапа.