Екатерина Стратиева влезе в историята на Европейския рали шампионат, печелейки за трети път титлата в категорията ERC Ladies.

Това стана факт, след като Стратиева и нейния навигатор Георги Аврамов завършиха като победители в категорията в рали Унгария – последен кръг от Европейския рали шампионат за 2019 година, пише bgrallychampionship.com.

Стратиева поведе в класирането още от първия съботен етап и контролираше битката с основната си конкуретка Нибила Тейпар, която имаше аванс от 14 точки пред родната състезателка преди състезанието в Унгария. Ако двете запазеха позициите си до финала, Тейпар щеше да спечели титлата.

Втория ден предложи изключително тежки условия – проливен дъжд и много кал по етапите край Ниредхаза. Родния екипаж имаше няколко момента в сутрешните отсечки заради проблеми със свалянето на предавките на тяхното Peugeot 208 R2, но удържаше лидерството в категорията.

Развръзката в борбата за титлата дойде в 10-тия специален етап, когато Нибила Тейпар катастрофира заради аквапланинг. Това означаваше, че Стратиева и Аврамов трябва да завършат състезанието, за да донесат титлата в България. Двамата успяха да го направят и така родния рали спорт за трети път има шампион в трофея ERC Ladies в Европейския рали шампионат.