Крис Вермюлен ще стартира от първа позиция в Гран при на Холандия в клас МотоGP от Световния шампионат по мотоциклетизъм.

На пистата в Асен Вермюлен демонстрира много умения, за да овладее своето Сузуки на мокрото трасе под неспирния дъжд.

25-годишният австралиец, известен със способността си да кара добре на влажни повърхности, даде време от 1:48.555 мин., като задмина с 0.017 секунди лидера в класирането Кейси Стоунър.

Впоследствие дъждът се усили и никой от следващите пилоти нямаше шанс да подобри времето на Вермюлен. Това е първи пол-позишън за него от миналата година в САЩ и общо трети в кариерата му.

Стоунър нямаше проблем да задържи второто място в стартовата решетка, но битката за третата позиция бе ожесточена.

След като преодоля несгодите със своята Гресини Хонда, Марко Меландри изненада всички и за малко да финишира трети, преди да бъде разминат от Ранди де Пюние.

Джон Хопкинс ще тръгне от пета позиция, преди Колин Едуардс с Ямаха.

Валентино Роси имаше ужасна квалификация, като гумите му „Мишлен” му изиграха лоша шега и остана едва 11-ти. Световният шампион Ники Хейдън ще тръгне от 13-та позиция.