Пилотът на Дукати Кейси Стоунър спечели първото състезание за сезона в MotoGP. Австралиецът триумфира на пистата „Лосейл” в Доха за „Гран при на Катар”, което се проведе на осветление.

Състезанието трябваше да се състои в неделната вечер, но тогава бе отложено заради проливен дъжд.

Втори зад Стоунър завърши шампионът за 2008 година Валентино Роси с Ямаха, а трети е съотборникът на Роси – Хорхе Лоренцо.

Стоунър поведе колоната още в началото пред Марко Меландри, който обаче отпадна назад в класирането заради проблем в мотора и така освободи второто място за Роси, 20 обиколки преди края. По това време пък Андреа Довициозо и Хорхе Лоренцо се бореха за третото място.

До края Стоунър нямаше проблеми да задържи своето лидерско място, като шампионът не бе в състояние да го настигне. Все пак и Роси нямаше особени трудности със спечелването на втората позиция.

Четвърти завърши Колин Едуарс с Ямаха пред съотборниците в Хонда Андреа Довициозо и Алекс Де Анджелис.