Лидерът в клас Moto GP Кейси Стоунър записа най-слабото си класиране в квалификация този сезон завършвайки 9-ти в пресявките за място за Голямата награда на Япония, 15-ти кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм. Австралийският пилот на „Ducati Marlboro Team” изостана на повече от секунда от победителя в официалната тренировка Дани Педроса.

Испанецът, който наскоро поднови договора си с Repsol Honda завъртя най-бърза обиколка на пистата „Мотеги” за 1:45,864 мин. Това бе и втори полпозишън за Дани този сезон.

От втора позиция утре ще стартира седемкратният световен шампион Валентино Роси. „СуперВале” остана на 0,391 сек. от Педроса. До италианският пилот на „FIAT Yamaha Team” на първа линия застава световният шампион Ники Хейдън. Американецът изостана от съотборника си Педроса на 0,711 сек.

И тримата, които стартират от първа редица са с гуми „Мишлен”, които им дадоха предимство при влажните и горещи условия на „Мотеги”.