Испанецът Дани Педроса с "Хонда" спечели последния старт за сезона от световния шампионат по мотоциклетизъм в клас до 500 куб. см. за Гран при на Валенсия и заслужи второто място в крайното генерално класиране.

Педроса премина трасето до 46:43.533 минути, изпреварвайки с малко повече от 5 секунди световния шампион Кейси Стоунър (Австралия) с "Дукати", който завърши втори. Така 22-годишният испанец събра 242 точки и изпревари само с точка Валентино Роси (Италия) с "Ямаха". Стоунър, който отдавна си осигури титлата, завърши кампанията с 367 точки след 10 победи в 18 старта. С успеха във Валенсия Педроса стана първият мотоциклетист в историята, който побеждава на пистата и в трите класа до 125, до 250 и до 500 куб. см.

"Много съм щастлив. Състезанието беше трудно. Трябваше да атакувам през цялото време. Не очаквах да завърши на второ място в генералното класиране след такъв тежък сезон. Смятам, че постижението ми не е толкова лошо", заяви Педроса, който стартира от първа позиция, след като вчера даде най-добро време в квалификациите.

Валентино Роси, който вчера счупи ръката си на три места в квалификациите, все пак стартира от предпоследната позиция. Той успя да се придвижи напред и влезе в зоната на точките, които беше достатъчно, за да запази второто си място в генералното класиране, но 11 обиколки преди края получи технически проблем и отпадна. Така италианецът за първи път от дебютния си сезон през 1996 година не успя да завърши сред първите двама. 37-годишният бразилец Алекс Барош с "Дукати" завърши седми във Валенсия в последния старт в кариерата си, след като обяви, че слага край на кариерата си. Испанецът Карлос Чека с "Хонда", който от следващия сезон се мести в сериите Супербайк, финишира 12-и.