122-ма пилоти от 8 държави (Унгария, Молдова, Румъния, Турция, Хърватия, Гърция, Сърбия и България) участват на 2-ия кръг на Европейския шампионат в МХ 65 и МХ 85, както и в 3-ия на Републиканския по мотокрос във всички класове в Троян.

Чудесно подготвеното трасе и приятното време събраха десетки зрители в днешния ден в който се проведоха квалификациите за място и първия манш в МХ.

Мариус Поповици ( Румъния, КТМ) спечели квалификационната серия на Европейското първенство при МХ65сс. Пилотът от северната ни съседка беше най-бърз и успя да направи обиколка в рамките на 1.56.348 минути. Втори в избора си за място на стартовата бариера преди утрешния първи състезателен манш е Ласло Текси ( Унгария, КТМ), а трети Виктор Бориславов (България, КТМ).

Общо 20 пилоти стартираха в квалификацията при най-малките машини.

В МХ 85сс. квалификационната серия беше доста оспорвана до самия финал. Николай Малинов (България, Кавазаки), Никола Хранич (Хърватия, Хускварна) и Антонис Сагмалис (Гърция, КТМ) караха заедно през цялото състезателно време, като в последната обиколка Малинов успя да изпревари Хранич и поведе колоната, но два завоя преди карирания флаг падна след контакт с хърватина и докато потегли мина известно време, което му отреди 9-та позиция.

Никола Хранич спечели квалификацията, пред Сагмалис и Димитър Грозданов (България, КТМ).

Присъствието на Майкъл Иванов (Троян моторспорт 01, КТМ) в МХ2 накара доста негови съграждани и фенове от Троян да присъстват край трасето по време на свободните тренировки и квалификацията за място.

Паузата от една седмица в Световния шампионат е причината Майкъл да се завърне у нас и да кара в 3-ия кръг на Републиканския шампионат. Иванов се представи на познатото си ниво и записа най-добра обиколка – 1.35.342 минути, изпреварвайки Хакан Халми (МСК Севлиево, КТМ ) – 1.39.867 минути, а с трето време при МХ2 от квалификацията завърши Георги Георгиев (Текстил рейсинг, Сузуки) – 1.42.039.

В МХ1 Адриан Радуца (Румъния, Ямаха) спечели квалификацията с 1.40.431 минути.  След него останаха Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ- 1.43.441) и Шевки Шевкиев (СМК, Сузуки) - 1.43.669.

В най-многобройния клас на шампионата МХ на старт за своя първи манш застанаха 40 пилоти, които изпълниха до последното място бариерата. Пореден успех записа Мартин Тодоров (25 точки, Еър макс рейсинг, Ямаха), който още в третата обиколка изпревари Юлиян Райчев (20 точки, МСК Панчо рейсинг тийм, Кавазаки) и до края не изпусна лидерската позиция. Веселин Малинов (22 точки, МСК Севлиево, Кавазаки) финишира на второто място, а трети Райчев, който падна и беше изпреварен от Малинов.

Утре (неделя) от 10:30 часа е официалното откриване на Гран При България в Троян, като след него ще бъдат и всички състезателни маншове в различните класове. Входът за зрители е свободен.