Световният шампион Марк Маркес (Испания) с "Хонда" записа четвърта победа за сезона в клас MotoGP на Световния шампионат по мотоциклетизъм.

Маркес се възползва от отпадането на основните си конкуренти в началото на състезанието и спечели безапелационно Гран при на Каталуня на пистата край Барселона с време 40:31.175 минути.

Втори на 2.660 секунди финишира най-бързият от квалификациите Фабио Куаратаро (Франция) с "Ямаха", пред Данило Петручи (Италия) с "Дукати" на 4.537 секунди и Алекс Ринс (Испания) със "Сузуки" на 6.602 секунди.

Хорхе Лоренсо (Испания) с "Хонда", Андреа Довициозо Италия) с "Дукати", Валентино Роси (Италия) и Маверик Винялес (Испания) с "Ямаха" отпаднаха малко след старта, след като във втората обиколка Лоренсо загуби контрол на завой номер 10 и помете останалите трима.

Маркес увеличи аванса си на върха на генералното класиране след седем състезания от кампанията със 140 точки, следван от Довициозо със 103 точки и Ринс със 101 точки.