Новобранецът в клас MotoGP Хорхе Лоренсо с Ямаха спечели втора пореден полпозишън и постави нов рекорд на трасето по време на квалификацията за място за утрешния старт за Гран При на Испания на пистата Херес.

20-годишният испанец, който завърши втори в първия старт за сезона в Катар, подобри рекорда на трасето на Лорис Капироси поставен през 2006 година като най-доброто му време бе 1:38.189 минути за обиколка от 4,4 километра. Предишният най-добро постижение бе 1:39.064 минути.

След Лоренсо в квалификацията остана друг испанец Даниел Педроса с Хонда, който остана на 0.6 секунди, а трети е Колин Едуардс от САЩ с Ямаха.

Световният шампион за 2006 година – американецът Ники Хейдън с Хонда е 4-ти, следван от петкратният световен шампион в клас MotoGP Валентино Роси от Италия с Ямаха и французина Ранди де Пюние с Хонда.

Защитаващият титлата си Кейси Стоунър, който никога не се е качвал на подиума на Херес, имаше проблеми със своя мотоциклет Дукати и ще стартира седми.