Фабио Куартараро от Monster Energy Yamaha MotoGP спечели категорична победа в клас MotoGP на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта в Португалия, след като Алекс Ринс (Испания, Team SUZUKI ECSTAR) катастрофира седем обиколки преди края. Марк Маркес (Испания, Repsol Honda) пък завърши седми при завръщането си от контузия.

Куартараро повтори победата от състезанието в Доха, въпреки че в края на първата обиколка бе на шесто място и зад холшот победителя Йоан Зарко (Франция, Pramac Racing Ducati), който също не завърши. Той и Ринс обаче бързо оглавиха класирането и си разделиха по няколко бързи обиколки, благодарение на което се отделиха от преследващата ги група.

Куартараро зае първото място в завой номер 1 на деветата обиколка и повече не го изпусна. Ринс опита да му се противопостави, но падна в завой номер 5 и така пилотът на Ямаха поведе с цели четири секунди срещу най-близкия преследвач Зарко. Французинът падна в десетия завой на 20-ата обиколка и така Куартараро спечели с 4.809 секунди срещу Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team), а Жоан Мир (Испания, Team SUZUKI ECSTAR) зае последното място на подиума.

Куартараро води в генералното класиране с 15 точки пред Баная и с 20 пред съотборника си Маверик Винялес (Monster Energy Yamaha MotoGP), който днес бе 11-и.