Австралиецът Кейси Стоунър спечели пол-позишън за първото състезание от сезона в шампионата "MotoGP" - Гран При на Катар.

Пилотът на Хонда, шампион с Дукати от 2007 година, изпревари с 0.205 секунди испанския си съотборник Дани Педроса, който остана втори. Трети се нареди актуалният шампион в сериите Хорхе Лоренсо. Това е осмото състезание в историята на шампионата, което ще се играе на светлини, а само едно от предишните седем бе спечелено от стартиралия от първа позиция пилот (Стоунър, 2009).

Педроса бе единственият пилот, който оказа сериозна съпротива на австралиеца, а за испанеца това е първи старт от предната редица в Катар. Многократният шампион в сериите Валентино Роси, който все още има проблем с контузията в рамото си, записа девето време със своето Дукати, докато съотборникът му Ники Хейдън остана 13-ти.