Общо 124 състезатели от 7 държави (България, Гърция, Турция, Македония, Румъния, Кипър и Сърбия) взеха участие в първия състезателен ден от четвъртия кръг на балканския шампионат и шести на републиканския шампионат по мотокрос край Самоков.

Рекорден брой пилоти има в МХ като 54-ма караха в квалификацията за място и трябваше да отпаднат 14, за да може на стартовата бариера да застанат точно 40. Отново убедителен от началото беше Мартин Тодоров (Ямаха), който спечели с аванс от близо 20 секунди преди Юлиян Райчев (Кавазаки), а трети се нареди Владимир Попов (Кавазаки), който кара силно в последните обиколки, но остана на 4 секунди зад Райчев.

В МХ65 квалификацията спечели Виктор Бориславов (КТМ) с най-бърза обиколка 2:31:145 минути. С второ време завърши Мариус Канакис (2:33:963,Гърция, КТМ), а трети - Радостин Михайлов (2:37:116, КТМ).

В МХ85 победата в квалификацията извоюва Николай Малинов (Кавазаки) с 2:13.589 минути. Много близо като резултат даде Антонис Сагмалис (КТМ, Гърция), който завъртя една обиколка в рамките на 2:15:476, но остана на 1.887 секунди след Малинов. Кристиян Иванов (КТМ) е трети от серията - 2:18:478.

При МХ1 румънския пилот Адриан Радута беше над всички по време на квалификацията и направи 2:00:880 минути, с което си спечели право да избере позиция преди първия старта на бариерата.

Един от силните пилоти на Македония Християн Илиовски даде второ време - 2:02:620, а трети стана местния любимец Янко Ташев (2:03:448, Сузуки).

В МХ 2 Майкъл Иванов (КТМ) и Иван Петров (КТМ), които караха през изминамия сезон в световния шампионат по мотокрос, днес в Самоков показаха, че зрителите, които ще дойдат в неделния ден на трасето, ще останат доволни от съперничеството межу двамата. Иванов завъртя най-бърза обиколка в квалификацията - 1:57:810, а Иван Петров - 1:58:243.

Минималната разлика във времената дава гаранция за сериозна битка за първото място в класа в двата предстоящи манша. С трето време завърши Хакан Халми (КТМ)- 2:01:312.

Утре от 10:30 часа е официалното откриване на Гран При България в Самоков, а след него са и всички състезателни маншове. Входът за зрители е свободен. Състезанието се провежда в памет на Георги Янакиев.