Испанецът Хорхе Лоренсо с Дукати ще стартира от първа позиция в утрешния старт в клас MotoGP за Голямата награда на Сан Марино, 13-и кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм.

Лоренсо спечели квалификацията за място с нов рекорд на пистата - 1:31.629 минута. Така той подобри собственото си върхово постижение за най-бърза обиколка на "Мизано" от 2016 година.
Втори завърши Джак Милър (Австралия) с Дукати, а трети е Маверик Винялес (Испания) с Ямаха.

Световният шампион и миналогодишен победител Марк Маркес (Испания) с Хонда падна пет минути преди края на сесията, но смени мотора си, направи две бързи обиколки и ще стартира пети в репетката след Андреа Довициозо (Италия) с Дукати.

Деветкратният световен шампион Валентино Роси (Италия) с Ямаха, който пропусна състезанието миналата година заради контузия и е втори в генералното класиране за сезона след Маркес, завърши едва седми в квалификацията.

Хорхе Лоренсо трябваше да стартира пръв на "Силвърстоун" преди две седмици, но състезанието беше отменено заради проливен дъжд./БТА