Лидерът в генералното класиране Фабио Куартараро (Франция, Monster Energy Yamaha) спечели с лекота Гран при на Нидерландия в Асен и записа четвъртата си победа за сезона в клас MotoGP от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Първият от квалификацията Маверик Винялес (Испания, Monster Energy Yamaha MotoGP) не тръгна добре в състезанието и остана на четвърто място в първия завой, а неговият съотборник Куартараро моментално се вклини във водещата група. Той се откъсна на първото място 20 обиколки преди края и контролира състезанието до карирания флаг.

Така Ямаха вече има 11 победи в Асен, записани с петима различни пилоти. Днес успехът бе двоен, тъй като Куартараро спечели с 2.757 секунди пред съотборника си Винялес, а Жоан Мир (Испания, SUZUKI ECSTAR) довърши подиума с трето място.

Йоан Зарко (Франция, Pramac Racing Ducati) завърши на четвъртото място, а в топ шест се класираха още Мигел Оливейра (Португалия, Red Bull KTM) и Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo). Седми зад тях остана Марк Маркес (Испания, Repsol Honda)

Куартараро води в класирането със 156 точки и 34 точки пред Зарко.