С епичен старт от Географския център на България в местността Узана (Габрово) и прекрасно слънчево време започна днес същинската част на зрелищната ендуро надпревара „Гората на страха” - първи кръг от Балканския Екстрийм Ендуро шампионат.

Стартовият списък наброяваше 89 състезатели от България, Гърция и Иран, като 14-те в клас „Профи” спореха за приза на Източна Европа, а останалите се състезаваха за победите в третия кръг от BG-X Ендуро шампионата. Организатори на състезанието са Българската федерация по мотоциклетизъм, местният мотоклуб „Екстрийм Тойота Венци” и Община Габрово. Те създадоха отлични условия и пълен с препятствия, кошмарен терен за първия ден от навигацията.

Най-тежък бе трака за пилотите в клас „Профи”, които трябваше да изминат 2 обиколки, всяка от които по 40 км. Днешният ден разкри по най-добрия начин същността на ендуро-спорта: прекрасните гледки от красивата природа край Габрово бяха чудесно съчетани с атрактивни гонки из пълното с естествени екстреми, стръмни спускания и изкачвания трасе от „Узана” до язовир „Христо Смирненски” през Шипка. Той предложи освен интересните битки, неочаквани изненади, най-голямата от които беше наказанието, което получи местният фаворит Теодор Кабакчиев (KTM).

Състезателят на „Екстрийм Тойота Венци” стартира от първа позиция и измина с лекота дистанцията само за 2:19:21 часа, но в последствие се оказа, че се е отклонил неправилно от трака, заради което бе наказан с 30 минути. Габровецът обаче бе натрупал солиден аванс и спечели победата в днешния първи състезателен ден макар и със само 42.6 секунди преднина.

И докато 18-годишният състезател буквално караше сам отпред, зад него близо 5 пилоти водеха сериозна битка за челната тройка. Втори на цели 30:42.7 минути финишира Димитър Цветков (Бухово, KTM). Друг 18-годишен пилот - Иван Димов (Offroad Chirpan, Husqvarna) стартира от трета позиция, но след доста главоболия в една скална секция малко преди язовира, се отказа и прекрати участието си в състезанието.

В същата „тапа” бяха попаднали Искрен Генов (Gas Gas Team, Gas gas), Десислав Цеков (Hard Riders, Husqvarna) и Михаил Митов (Hard Riders, KTM). Те си помогнаха взаимно, и продължиха почти заедно както състезанието, така и спора за третото място. В крайна сметка на последното стръмно изкачване малко преди финала Цеков изпревари Митов и оформи челната тройка днес. Генов се движеше шести след коварната скална секция, но в края на втората обиколка набра скорост и успя да изпревари Драгомир Добрев  (KTM) и Михаил Митов, за да завърши на четвъртата позиция. Добрев завърши на пета позиция. Потеглилият от четвърто място Илиян Кузманов (AFG Racing, Honda) излезе шести след тапата, но се забави малко след нея и финишира на 8-мо място. След проверката на GPS-ите след финала обаче стана ясно, че Искрен Генов, Драгомир Добрев и Илиян Кузманов са сгрешили трасето, заради което бяха наказани с 1 час. Така четвърти в първия ден на Балканския шампионат стана Михаил Митов, а топ 5 допълни Пламен Пенчев (Hard Riders, KTM).

За пилотите в останалите категории организаторите бяха приготвили забавен и в същото време предизвикателен трак, като те трябваше да завъртят една 60 километрова обиколка с различни по вид екстреми. В клас „Експерт” първото място в съботната навигация грабна Теньо Папанов (Ендуро клуб Севтополис, Yamaha), който измина разстоянието за 1:55:13.4 часа, а на само 2:09.6 минути след него се нареди Филип Наумов (Enduro Pleven, Gas gas). Челната тройка оформи Стефан Бонев (Husaberg), който се класира на 0:58.6 минути след Наумов.

Доста интересно бе състезанието в клас „Хоби”, където след битка с Михаил Петков (Beta), победата грабна иранският състезател Дариош Горбани (KTM). Той записа време от 1:43:43.2 часа, а Петков остана втори на едва 2:00.6 минути. Трети днес се класира Христо Димов (Риск клуб Габрово, Yamaha), на само 0:31.2 минути от него. Дебют на собствен терен тук направи 12-годишният Габриел Пайнаров (Риск клуб Габрово, Honda), който обаче счупи съединителя в началото на надпреварата и трябваше да се върне обратно на старт-финала.

В клас „ATV Експерт” състезателят на домакините Красимир Колев (ATV Пиратите, Honda) бе без конкуренция и завъртя обиколката за 2:47:09 часа. Второто място днес зае 18 годишния Иван Генчев (Kawasaki), който пресече финалната линия на само 7.22.5 минути. Топ 3 оформи Емил Комаровски (4х4 Адвенчър, Yamaha) с 9:26.6 минути пасив от първия. При „Хобитата” Господин Вълев (Renegade), който преодоля дистанцията за 2:04:52.8 часа, следван от Денис Алексиев (Пакостниците, Can-AM, +59:27.2 минути) и Стойко Каудов (Пакостниците, Honda), който остана на само 1 стотна от втория.

При дамите победителката от ендурокроса Ива Станоева (Bobcat Megaton, KTM) избра да кара с мъжете в клас „Експерт”.  Така с време 5:46:41 часа в първия състезателен ден спечели Денка Йорданова (Риск клуб Габрово, KTM), а на второ място се нареди Александра Ангелова (DCRT Bobcat, KTM) 2:19:47 часа. Челната тройка оформи Мария Луиза Раева (Боляри, Beta).

Екшънът „Гората на страха” продължава в неделя с втория ден навигация, в който състезателите ще трябва да се справят с 40-километрово трасе с екстреми. Стартът ще бъде даден в 11:00 часа от хотел „Импулс” (Узана), а финалът ще е пред Община Габрово.