Дебютантът в Moto GP и световен шампион в клас 250 куб. см. от миналия сезон - Хорхе Лоренцо с Фиат-Ямаха спечели полпозишън за надпреварата в Катар, първи кръг от Гран при.

Испанецът направи най-бързата си обиколка за 1.53.927 минути като успя да изпревари и сочените за фаворити имена като Кейси Стоунър и Валентино Роси, които заеха съответно четвърта и седма позиция за стартовата решетка.

С второ време финишираха представителите на Фиат-Ямаха Джеймс Тоузланд и Колин Едуардс.

Надпреварата в Катар е първата в историята на Moto GP, която се провежда на осветление. Мотоциклетната надпревара изпревари Формула 1 и включи кръг от шампионата на нощно осветление, за да привлече още по-голяма част от феновете.