Благодарение на отличното представяне и пет крайни победи в класирането, България спечели Купата на Балканските нации 2020 на завършилия шампионат по мотокрос в Троян.

Събитието беше и 5-ти кръг от календара на BMU European championship. Чудесното време и отличното трасе накара над 5000 човека да гледат на живо състезателните маншове във всички класове , в които караха 132 пилоти от 5 нации (България, Турция, Румъния, Северна Македония и Гърция).

При най-малките в МХ 50 на първото и второто място се класираха румънските състезатели Стефан Стойчицу (КТМ) и Андреа Сенчея (КТМ). На третото място и в двата манша финишира Кристиян Андреев ( МСК М6 Ямаха рейсинг тим, КТМ).

В МХ 65 сс. категорично представяне за Венцислав Тошев (СК Мото Спорт Варна, КТМ), който не даде шансове на конкуренцията и в двете състезания. Втори на подиума се качи Мартин Лалев (МСК Севлиево, КТМ), а трети стана Сами Александру (Румъния, Ямаха).

При МХ 85сс първите трима завършиха един след друг и в двата манша. Золтан Ордог (Румъния, Ямаха) беше най-бърз по трасето в Троян и закономерно записа двоен успех. Зад него финишираха Мирослав Димитров (СК Киппен МХ рейсинг тим, Ямаха) и Живко Иванов (Елхово Рейсинг клуб, КТМ).

В МХ 2 Николай Малинов (СК Киппен МХ рейсинг тим, КТМ) се качи на първото място на подиума, благодарение на едно първо място и втората позиция във втория манш. Хакан Халми (МСК НСА Моторспорт, КТМ) на няколко пъти падна в манш 1 и успя да финишира трети. В манш 2 Халми победи конкурентите си, като пресече финала с аванс от близо 30 секунди пред Малинов. Трети в този клас завърши Жулиан Георгиев (СК Киппен МХ рейсинг тим, Кавазаки).

Без никакви проблеми в МХ1 Майкъл Иванов (МСК НСА Моторспорт, КТМ) стигна до първото място в крайното подреждане. В манш 1 дори Майкъл „затвори” всички състезатели с една и повече обиколки, а във втория кара с една идея по-бавно, за да пресече финала с близо минута пред втория Георги Георгиев (СК Киппен МХ рейсинг тим,Сузуки) и Стефан Нейчев (МСК Еър макс Рейсинг ,Ямаха). В този ред тримата се качиха на подиума за награждаването в МХ 1. Григор Царев (Джи Ар Си Мотрспорт 2020, КТМ) доминира в клас МХ и в двата манша. Втори и трети финишираха Йонут Кояну (Румъния, Ямаха) и Николай Колев (МСК М 6 Ямаха Рейсинг тим, Хонда).

В МХ S Станко Боянов ( МСК НСА Моторспорт, Кавазаки) спечели битката  и в двата манша. На второто и третото място на подиума се качиха Димитрис Керамидас ( Гърция, Сузуки) и Янко Зоков ( АМСК АИТ Рейсинг тим, Кавазаки).