Фернандо Алонсо и неговият отбор Тойота ще потеглят в знаковото състезание „24-те часа на Льо Ман” от полпозиция.

След като японският тим оглави класиранията в първоначалната квалификационна сесия, състояла се в сряда през нощта, сега кола №8 увеличи аванса си пред другия автомобил на Тойота в четвъртък, когато Казуки Накаджима постави резултат от 3:15,377 минути. Това бе само с половин секунда по-слабо от рекордната обиколка на Льо Ман, която Тойота записа през миналата година.

След кат по-рано през деня също бе зад волана, Алонсо седна зад волана при оставащ час до края на третата и последна квалификационна сесия. По-рано през седмицата двукратният световен шампион във Формула 1 изрази желание да повиши още повече уменията си в пилотиране през нощта.

За разлика от предната нощ, когато той излезе на трасето по време на един от най-натоварените откъм трафик периоди, този път Алонсо пилотираше, докато над трасето валеше лек дъжд. По тази причина повечето коли останаха по гаражите. „Много трудно се кара нощем, все едно става друго трасе”, коментира 36-годишният испанец. „Сега с мъничко дъжд нещата станаха още по-сложни, но исках да натрупам този опит сега, а не по време на самото състезание. Не ми се искаше да се кача нощем и още в първите си обиколки да се сблъскам с нещо ново като дъжда. Затова считам, че направихме най-добрата възможна подготовка. Дано накрая се поздравим с двойна победа”, допълни Алонсо.