Националният отбор на България записа важна победа в домакинството си на Северна Ирландия с резултат 2:1 в сблъсък от 8-ия кръг на световните квалификации в група „С“ на зона Европа и по този начин се реваншира за срамната загуба с 1:3 в гостуването си на Литва от преди няколко дни.

Тази вечер Конър Уошингтън даде аванс на гостите в 38-ата, но два чудесни гола на Тодор Неделев в 53-ата и 63-ата минута донесоха пълния обрат за "лъвовете".

Антон Узунов
83 снимки

Българите изиграха две различни полувремена. През първата част те бяха по-плахи и претеснени и единствено прекрасните намеси на вратаря Иван Караджов спасиха нашите от по-голяма разлика в резултата. През второто полувреме обаче "трикольорите" излязоха напълно преобразени и заслужено стигнаха до обрата и до победата.

С този успех България събра актив от 8 точки и излезе на третата позиция, но без шансове за второто място. В последния си мач момчетата на Ясен Петров гостуват на Швейцария на 15 ноември. Северна Ирландия остава четвърта с 5 точки, но и с мач-по малко от "лъвовете". Те завършват квалификациите с две домакинства на Литва и Италия съответно на 12 и 15 ноември.

За срещата с островитяните селекционерът Ясен Петров заложи в титулярния състав на две двойки близнаци. На вратата застана Иван Караджов, а в защита пред него бяха Иван Турицов, братята Петко и Андреа Христови и Димитър Велковски. В халфовата линия действаха Ивайло Чочев, Тодор Неделев и другата двойка близнаци - Радослав и Борислав Цоневи. Атаката пък бе водена от капитана Кирил Десподов и Атанас Илиев.

Срещата започна с шанс за българския тим, който получи право да изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле на гостите в четвъртата минута. Тодор Неделев стреля директно, като ударът бе точен, но право в ръцете на вратаря Бейли Пийкок-Фарел. В крайна сметка бе отсъдено и нарушение в атака след изпълнението на статичното положение.

Три минути по-късно и островитяните имаха ситуация за попадение. След бърза атака на гостите Джордан Томпсън стреля пред наказателното поле, но Иван Караджов отрази удара. Впоследствие играч на Северна Ирландия извърши и нарушение.

В 15-ата минута Ивайло Чочев засече с глава центриране от корнер, но топката премина над вратата.

БГНЕС
35 снимки

Само две минути след това Северна Ирландия имаше два чудесни шанса да открие резултата. Първо, след центриране отляво, Пади МакНеър бе оставен непокрит на далечната греда и успя да засече, но Караджов отрази в корнер. След изпълнението му пък топката достигна до Конър Уошингтън, който стреля от няколко метра, но отново вратарят на Арда се намеси решително.

Натискът на гостите продължи и в 21-ата минута Томсън стреля от дистанция, но отново българският страж бе на мястото си и спаси.

В 26-ата минута „трикольорите“ организираха добра атака, при която капитанът Кирил Десподов получи топката на скорост отляво, но си затвори ъгъла и опитът му за удар бе блокиран.

LAP.bg
100 снимки

Северна Ирландия успя да открие резултата в 38-ата минута, когато точен бе Конър Уошингтън. Първоначално попадението беше отменено заради засада, но ситуацията беше преразгледана със системата ВАР, след което голът бе зачетен. Той падна, след като Пади МакНеър проби отлично по фланга и центрира в наказателното поле, където Джош Макгенис отклони към вратата с глава, но Караджов отново спаси. Конър Уошингтън обаче бе на точното място и бе на една линия с братята Христови и вкара отблизо – 0:1.

До почивката "лъвовете" опитаха да натиснат в търсене на изравняването, но така и не успяха да стигнат до чиста ситуация пред вратата на Пийкок-Фарел.

На полувремето беше извършена смяна в състава на „трикольорите“. Илиан Илиев-младши замени в халфовата линия Радослав Цонев.

България започна силно втората част и успя да изравни в 53-ата минута с първия си точен удар в двубоя. Влизането на Илиан Илиев-младши даде резултат, след като именно той опита да намери Тодор Неделев на границата на наказателното поле, като след рикошет топката стигна до халфа на Ботев Пловдив, който моментално нанесе удар с левия крак и не остави шансове на на Пийкок-Фаръл за 1:1.

В 56-ата минута Чочев шутира точно от дистанция, но стражът на гостите улови.

Гостите обаче можеха отново да поведат в резултата в 57-ата, но отново Караджов се намеси решително след удар на МакНеър, който реши да завършва сам  вместо да комбинира с далеч по-добре позициониран свой съотборник.

„Лъвовете“ стигнаха до пълния обрат в 63-ата минута, когато отново Неделев се разписа с нов брилянтен гол. Десподов центрира отляво в наказателното поле, а Чочев успя да отиграе към халфа на Ботев на границата на пеналтерията. Последва мощен шут на Неделев, който влезе под гредата за 2:1.

Обратът даде импулс на българите, които имаха шанс за трети гол в 65-ата минута, когато Десподов стреля с десния крак по тревата пред наказателното поле, но Пийкок-Фарел го отрази.

Последваха две промени в родния лагер. На терена се появиха Кристиян Малинов и Доминик Янков, които замениха Борислав Цонев и голмайсторът Тодор Неделев.

В следващите минути нашите сънародници успяваха да държат далеч играчите на Северна Ирландия и опитваха да атакуват на контраатаки, но до нещо по-интересно не се стигаше.

Гостите получиха право да изпълнят опасен пряк свободен удар пред наказателното поле в 84-ата минута, но юношата на Манчестър Юнайтед Джордан Томпсън стреля над вратата.

LAP.bg
31 снимки

Три минути преди края на двубоя се стигна до сериозно напрежение между играчите на терена. Иван Турицов бе фаулиран в своето наказателно поле, а Стюарт Далас опита да вдигне по-бързо защитника на ЦСКА на крака. Последва кратко меле между играчите, като най-дейни бяха Далас и Кристиян Малинов, които в крайна сметка се разминаха само с жълти картони.

В добавеното време на срещата Десподов опита да намери далечния ъгъл с техничен удар от дистанция, но топката прелетя покрай лявата греда на Пийкок-Фарел.

В крайна сметка България удържа аванса си и се поздрави с важна победа за своето самочувствие.

FT | БЪЛГАРИЯ – СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ  2:1

0:1 Конър Уошингтън 38'

1:1 Тодор Неделев 53'

2:1 Тодор Неделев 63'

Стартови състави на двата отбора:

БЪЛГАРИЯ (4-4-2): 23. Иван Караджов – 2. Иван Турицов, 5. Петко Христов, 3. Андреа Христов, 21. Димитър Велковски – 18. Ивайло Чочев, 4. Радослав Цонев (46' - 22. Илиан Илиев-младши), 14. Борислав Цонев (73' - 16. Кристиян Миланов ж.к.), 8. Тодор Неделев (73' - 7. Доминик Янков) – 11. Кирил Десподов (к) (90+3' - 15. Васил Божиков), 19. Атанас Илиев (80' - 17. Калоян Кръстев)

Резерви: 1. Мартин Луков (вр), 13. Светослав Вуцов (вр), 6. Бирсент Карагарен, 7. Доминик Янков, 9. Спас Делев, 10. Радослав Кирилов, 12. Петър Витанов, 15. Васил Божиков, 16. Кристиян Малинов, 17. Калоян Кръстев, 20. Димитър Илиев, 22. Илиан Илиев-младши​ (46' - 4. Радослав Цонев)

Селекционер: Ясен Петров

СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ (4-2-3-1): 1. Бейли Пийкок-Фарел – 11. Шейн Фъргюсън, 5. Том Фланаган, 20. Крейг Каткарт, 4. Даниел Балард (ж.к.) (82' - 7. Ниал МакГин) – 8. Стивън Дейвис (к), 17. Пади МакНеър – 15. Джордан Томпсън, 21. Джош Магенис (67' - 14. Стюарт Далас ж.к.), 2. Конър Брадли (68' - 16. Джордан Джоунс) – 9. Конър Уошингтън (82' - 10. Дион Чарлс)

Резерви: 12. Конър Азард (вр), 23. Лиам Хюс (вр), 22. Киарон Браун, 14. Стюарт Далас, 7. Ниал МакГин, 19. Алфи МакКалмънт, 13. Карл Уинчестър, 16. Джордан Джоунс, 10. Дион Чарлс, 18. Пол Смит