Европейският шампион Челси се подхлъзна в последния си мач от групите на Шампионска лига и тимът ще продължи към осминафиналите като втори отбор от група Н. Това се случи, след като руският гранд Зенит Санкт Петербург не допусна поражение от английския отбор и двата отбора направиха зрелищното 3:3 в Санкт Петербург.

Зенит Челси

източник: Sofascore.com

Тимо Вернер откри резултата след две минути игра. Клаудиньо изравни в 38-ата, а в 41-ата Сердар Азмун вкара втори гол. Ромелу Лукаку изравни за Челси в 62-ата минута, а пет преди края Тимо Вернер отново поведе "сините", но Могомед Оздоев изравни резултата в четвъртата минута от добавеното време за крайното 3:3.

По този начин Челси финишира на второто място с 13 точки, докато успехът на Ювентус над Малмьо с 1:0, направи така, че "бианконерите" продължават като първи отбор към осминафиналите от турнира. Зенит остана трети с пет точки и на пролет ще играе в Лига Европа, докато Малмьо е последен с една-единствена точка.

Метеорологичните условия в красивия руски град бяха много тежки, след като температурата при началото на мача ще бъдат минус 12 градуса по Целзий. Въпреки това, температурите вътре на стадиона са отлични за игра - +20 градуса, тъй като "Газпром Арена" е обурудван специално за зимното време и стадионът има сериозна система за отопляване.

BGNES/EPA/Anatoly Maltsev
40 снимки

Челси стартира много активно срещата, а Кержаков трябваше да блокира шут отляво. Послед Рос Баркли достави от корнер, а Кристенсен продължи назад с главата си, където от метър Тимо Вернер не пропусна - 1:0 за английския тим. Лондончани продължиха да бъдат далеч по-дейният отбор, а в първите десетина минути руският тим рядко минаваше централната линия на терена.

Руският тим заигра значително по-добре и започна да организира контраатаки, а в 26-ата минута Кепа трябваше да се намесва решително, отразявайки много опасен удар на Вендел, който бе длъжен да отбележи в създалата му се ситуация. Секунди по-късно и Сердар Азмун можеше да се разпише, но стреля неточно. Десетина преди края Михаил Кержаков направи спасяване след удар на Ромелу Лукаку.

Натискът на руснаците даде резултат в 38-ата минута, а герой за Зенит бе Клаудиньо. Офанзивният футболист на руския шампион получи центриране отляво от Дъглас Сантос и с прекрасен насочен удар с глава матира Кепа Арисабалага, който не реагира в тази ситуация. Три след това Сердар Азмун бе изведен зад отбраната на Челси и с лекота премина край Кепа, след което вкара гол  - 2:1.

Разрухата в играта на Челси бе пълна, а гостите можеха да допуснат трети гол в рамките на едва шест минути. Азмун отново използва скоростта си, този път отляво, и стреля, но Кепа с лявата си ръка спря топката, която влизаше във вратата му.

Втората част започна с опасност за Зенит, но диагонален удар на Азмун бе отразен от Кепа. След малко повече от час игра лондончани организираха фамозно нападение с пасове по земята. Тимо Вернер проби отдясно и комбинира с Рос Баркли. Английският халф изведе германеца на двойно зад отбраната на руския тим, а Вернер подаде нов успореден пас за Лукаку пред Кержаков, който нямаше как да реагира, а белгийският нападател изравни резултата - 2:2.

Две след това Малком получи пред границата на наказателното поле на Челси и се завъртя бързо, за да стреля, но ударът на бившия играч на Барселона отлетя аут. Тимо Вернер опита да вкара за втори път в срещата десет преди края, но Ловрен сложи крак и спря пътя на топката към вратата на Михаил Кержаков. Малко преди това пък направилият страхотен мач за питерци Азмун напусна с контузия.

Пет преди края на срещата Тимо Вернер отново се разписа, след като получи подаване в наказателното поле на Зенит, а Карабаев го изпусна, за да може германецът да се разпише. Ситуацията бе разгледана от ВАР, тъй като бе много тънка, а попадението в крайна сметка бе зачетено. В четвъртата минута от добавеното време Устоев отправи мощен изстрел от 20-ина метра, а Кепа нямаше какво да направи - 3:3.

FT / ЗЕНИТ - ЧЕЛСИ 3:3

0:1 Тимо Вернер (2)

1:1 Клаудиньо (38)

2:1 Сердар Азмун (41)

2:2 Ромелу Лукаку (62)

2:3 Тимо Вернер (85)

3:3 Могомед Оздоев (90+4)

Рефер: Сердар Гьозюбююк (Нидерландия)

Стадион: „Газпром Арена” (Санкт Петербург, Русия)

Стартови състави:

Зенит: Михаил Кержаков – Дъглас Сантос, Уилмар Бариос, Деян Ловрен, Сердард Азмун, Вендел, Малком, Клаудиньо, Далер Кузяев, Вячеслав Караваев, Ярослав Ракитский

Челси: Кепа – Андреас Кристенсен, Маланг Сар, Сесар Аспиликуета, Рийс Джеймс – Саул Нигес, Мейсън Маунт, Рос Баркли – Калъм Хъдсън-Одой, Тимо Вернер, Ромелу Лукаку