Ливърпул разби с 5:0 Аталанта в мач от Група D на Шампионската лига. Диого Жота даде аванс на гостите, а минути по-късно португалецът удвои преднината на "мърсисайдци". В началото на второто полувреме възпитаниците на Юрген Клоп сътвориха светкавичен блицкриг, след като Мохамед Салах и Садио Мане добавиха по още едно попадение. В 54-ата минута Диого Жота оформи своя хеттрик, а това се оказа и последното попадение в мача. Ливърпул показа солидна игра във всички фази и логично не остави шанс на бергамаските. Възпитаниците на Джан Пиеро Гасперини не показаха и част от играта си, която впечатли цяла Европа преди година.

Gulliver/GettyImages
28 снимки

Гостите имаха възможност да открият резултата още във втората минута. Диого Жота преодоля технично Ханс Хатебур и стреля по земя, но излезлият да го пресече Марко Спортиело се намеси решително и спаси.

В 6-ата минута Мохамед Салах бе изведе в наказателното поле и падна след съприкосновение с Рафаел Толой, но главният съдия Овидиу Хацеган посочи ъгловото флагче и Ливърпул трябваше да изпълнява корнер.

Гостите бяха тимът, който владееше контрола на топката в първите минути, докато домакините предпочитаха да стоят прибрани и да разичтата на организирането на опасни контраатаки.

В 14-ата минута Садио Мане се освободи от съперник на границата на наказателното поле и стреля, но Марко Спортиело решително изби в ъглов удар.

Последва добра възможност пред вратата на Ливърпул, но Луис Муриел стреля слабо и Алисон улови.

В 16- ата минута "мърсисайдци" откриха резултата. Диого Жота получи в наказателното поле, след което хладнокръвно и технично реализира в долния ляв ъгъл. Португалецът се превръща в първият играч на Ливърпул, който се разписва в четири поредни мача. Последният бе Садио Мане, който го направи през февруари 2019 година.

Аталанта се опита да отговори мигновено. Берат Джимсити получи в наказателното поле и стреля, но Алисон улови. Постепенно бергамаските пренесоха играта в по-предни позиции. Дуван Сапата получи зад гърба на защитата. Нападателят напредна в наказателното поле и стреля, топката се отклони от крака на Трент Александър-Арнолд, след което се отклони от напречната греда. Но Сапата бе в положение на засада и домакините не получиха правото да изпълнят ъглов удар.

В 33-ата минута Диого Жота удвои преднината на Ливърпул. Джо Гомес отправи прецизен пас към наказателното поле, където португалецът овладя, залъга Ханс Хатебур и стреля точно в долния десен ъгъл.

До края на първото полувреме гостите показаха солидна игра в защита, а в същото време Садио Мане и Мохамед Салах продължиха да притесняват защитата на домакините.

Ливърпул стартира по отличен начин второто полувреме. Мохамед Салах напредна в половината на Аталанта. Египтянинът навлезе в наказателното поле, финтира противник и хладнокръвно реализира трети гол във вратата на Марко Спортиело.

Веднага след попадението, "мърсисайдци" нанесоха и четвърти удар. Мохамед Салах изведе по отличен начин Садио Мане в наказателното поле. Сенегалецът овладя и хладнокръвно копна топката над вратаря на бергамаските.

В 54-ата минута кошмарът на Аталанта продължи. Диого Жота бе изведен зад гърба на защитата. Португалецът напредна и стреля към вратата, но Марко Спортиело спря изстреля. Топката се върна в нападателя и този път на празна врата той оформи хеттрика си.

Три минути след петото попадение "мърсисайдци" имаха възможност да увеличат преднината си, но вместо да подаде към Садио Мане, Мохамед Салах реши технично да прехвърли Марко Спортиело, но вратарят внимаваше и улови.

В 62-ата минута Аталанта имаше отлична възможност да намали резултата. Дуван Сапата получи в наказателното поле. Нападателят елегантно финтира Джо Гомес и стреля красиво в горния ляв ъгъл, но гредата бе последната преграда и топката не влетя в мрежата зад Алисон.

Шест по-късно отново Дуван Сапата бе единствената опасност за вратата на "мърсисайдци". Нападателят нахлу в наказателното поле и стреля в далечния ъгъл, но Алисон се намеси решително и изби.

Двубоят продължи на високо темпо и атаките се редяха една след друга пред двете врати. Влезлият като резерва Роберто Фирмино имаше добра възможност, но изстрелът му бе спрян от Хосе Паломино.

В 83-ата минута Дуван Сапата получи в наказателното поле. Нападателят отправи плътен изстрел в средата, но отново Алисон изби решително в ъглов удар.

Ливърпул отговори с отлична възможност пред Мохамед Салах. Крилото създаде опасност след великолепна индивидуална акция, но изстрелът му в десния ъгъл бе отразен от Марко Спортиело.

В заключителните минути на двубоя Дуван Сапата реализира попадение във вратата на Алисон, но голът му бе отменен заради засада.

АТАЛАНТА - ЛИВЪРПУЛ 0:5

0:1 Д. Жота 16'

0:2 Д. Жота 33'

0:3 М. Салах 48'

0:4 С. Мане 49'

0:5 Д. Жота 54'

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

АТАЛАНТА: Марко Спортиело, Рафаел Толой, Берат Джимсити, Хосе Паломино, Марио Пашалич, Ремо Фрелер, Ханс Хатебур, Йоан Мухика, Алехандро Гомес, Луис Муриел, Дуван Сапата

Треньор: Джан Пиеро Гасперини

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Трент Александър-Арнолд, Джо Гомес, Рийс Уилямс, Анди Робъртсън, Жоржиньо Вайналдум, Джордан Хендерсън, Къртис Джоунс, Мохамед Салах, Садио Мане, Диого Жота