Манчестър Сити се класира за ¼-финалите на Шампионската лига по безапелационен начин след гръмка победа със 7:0 над РБ Лайпциг в мач реванш от 1/8-финалите в турнира. Над всички в срещата беше суперзвездата на „гражданите“ – Ерлинг Халанд, който се отчете с историческо постижение, след като едва третият играч, който реализира пет гола в един мач от надпреварата (22’ –дузпа, 24’, 45+2’, 53’ и 57’). По едно попадение добавиха още капитанът Илкай Гюндоган в 49-ата и Кевин Де Бройне във втората минута от добавеното време на мача.

По този начин възпитаниците на Хосеп Гуардиола ще чакат с нетърпение опонента си за следващата фаза след успех с общ резултат от двата мача от 8:1.

Gulliver/GettyImages
91 снимки

„Небесно-сините“ изобщо не оставиха съмнения в това кой отбор е по-класния и напълно доминираха през целия двубой, като дори пропуснаха още няколко изгодни положения за още по-изразителна победа. Преди година и половина Ман Сити постигна подобен резултат срещу Лайпциг, след като ги надви с 6:3 в мач от груповата фаза.

Халанд записа още два рекорда с върховното си представяне. Той се превърна в най-младия футболист, който стига до 30 гола в турнира (б.р. – 33 след края на мача), а също така бившият футболист на Борусия Дортмунд вече има 39 попадения за Сити през този сезон във всички турнири, с което постави клубен рекорд за най-много голове, реализирани от футболист на „гражданите“ в рамките на една кампания.

За английския шампион предстои домакинство на Бърнли в мач от ¼-финалите за ФА Къп, докато възпитаниците на Марко Розе, които ще се фокусират върху Бундеслигата, гостуват на Бохум.

БГНЕС / BGNES
68 снимки

Мениджърът на Ман Сити - Хосеп Гуардиола, бе направил само една промяна в сравнение с победата над Кристъл Палас през уикенда. Кевин Де Бройне се завърна сред титулярите за сметка на Фил Фодън. Рияд Марез, който вкара гола за „гражданите“ в първия мач с „биковете“, пък бе на резервната скамейка за началото на двубоя.

Треньорът на РБ Лайпциг - Марко Розе, също беше предприел само една корекция от двубоя с Борусия Мьонхенгладбах. Андре Силва бе заменен в стартовия състав от Кевин Кампъл с идеята германците да наситят халфовата линия.

Срещата стартира с опит за натиск от страна на гостите от Лайпциг, но до удар към вратата на Едерсон не се стигна.

Домакините обаче бяха тези, които първи имаха страхотна възможност да открият резултата още в третата минута. Тогава Кевин Де Бройне беше изведен отдясно и центрира в наказателното поле, където капитанът Илкай Гюндоган бе изпуснат и стреля от въздуха, но над вратата на Янис Бласвих.

„Гражданите“ имаха нов отличен шанс в 11-ата минута, когато Нейтън Аке предостави чудесно дълго извеждащо подаване за Ерлинг Халанд, който надбяга двамата централни защитници на „биковете“, след което насочи топката към вратата, но Бласвих излезе предвидливо и блокира нападателя.

БТА / BTA
49 снимки

Натискът на Ман Сити продължи и малко преди да изтекат първите 20 минути се стигна до страхотно меле в наказателното поле на гостите след центриране от ъглов удар, като на няколко пъти удари на играчи на "гражданите" бяха блокирани.

Именно при тази ситуация, в 19-ата минута, се стигна до преразглеждане със системата ВАР за игра с ръка на Бенямин Хенрихс след удар с глава на Родри. Макар че от повторенията останаха съмнения дали наистина бранителят е докоснал топката с ръка, главният съдия Славко Винчич посочи бялата точка. С изпълнението се зае Халанд, който прати топката в долния ляв ъгъл на Бласих, макар че вратарят уцели ъгъла, но не успя да спаси – 1:0 в 22-ата минута.

Само две минути по-късно резултатът бе удвоен. Халанд свалис глава за Де Бройне, който нанесе страхотен изстрел от дъгата пред наказателното поле, но топката се отби от напречната греда на Бласвих. Кълбото рикошира и попадна право на пътя на Халанд, който с глава от границата на малкия пеналт го засече във вратата за 2:0. Това бяха 30-и и 31-ви гол за норвежеца в Шампионската лига. По този начин той стана най-младият играч, който достига до тази кота.

В 31-ата минута Халанд можеше вече да има хеттрик, след като беше изведен отляво в наказателното поле от Джак Грийлиш и стреля в близкия ъгъл, но Бласвих спаси.

Три минути по-късно Едерсон имаше късмет, че не беше изгонен, след като излезе неразчетено извън наказателното си поле и опита да изрита топката, но вместо това влезе остро на шпагат в краката на Конрад Лаймер. Изненадващо обаче нарушение не беше отсъдено, а Тимо Вернер получи жълт картон за претенции към съдията.

Шест минути преди края на първата част Сити имаше възможност да реши всичко в срещата. Гюндоган беше изведен хитро отдясно в наказателното поле след свободен удар и стреля в близкия ъгъл, но вратарят Бласвих отново се намеси и изби решително.

Във втората минута от добавеното време на първата част Ман Сити реши до голяма степен всичко в срещата, а Халанд записа поредния си хеттрик през този сезон. Рубен Диаш засече топката с глава след центриране от корнер, Бласвих я докосна и я прати в лявата си греда. След това тя се разходи по голлинията, а на далечната греда Амаду Айдара опита да я избие, но го направи право в тялото на Халанд и тя попадна във вратата за 3:0.

Второто полувреме стартира там, откъдето завърши първото – с гол за Манчестър Сити. Четири минути след подновяването на играта „гражданите“ организираха добра атака, която тръгна от Едерсон, мина през Бернардо Силва, Де Бройне и Халанд, който пък подаде за Гюндоган. Капитанът намери отляво в наказателното поле Грийлиш, който пък върна за германеца на границата на пеналтерията, след което финтира Айдара и с плътен нисък удар намери далечния ъгъл на Бласвих – 4:0.

Сити нямаше намерение да спира и в 53-ата минута падна и пети гол. Вратарят Бласвих блокира удар на влезлия като резерва Рияд Марез в корнер. След неговото изпълнение Силва отигра с глава на далечната греда за Халанд на първа, който стреля с глава, но вратаря отрази. Последва опит за добавка на Мануел Аканджи, който също бе блокиран. Топката обаче се върна в Халанд, който този път с левия крак не сгреши и вкара четвъртото си попадение – 5:0.

Четири минути по-късно „гражданите“ стигнаха и до шесто попадение. Марез центрира отдясно към границата на вратарското поле, където Аканджи отигра от движение, но Бласвих изби. Топката обаче попадна в Халанд, който безпощадно реализира петия си гол в мача за 6:0. По този начин норвежката суперзвезда на „небесно-сините“ стана едва третият играч в историята на Шампионската лига, който успява да отбележи пет попадения в един мач от турнира. До момента това бяха сторили само Луис Адриано с Шахтьор Донецк и Лионел Меси с екипа на Барселона.

Лайпциг беше капитулирал, но трябваше да доиграе мача единствено за своята чест. След час игра Доминик Собослай опита далечен изстрел, който обаче мина високо над вратата на Едерсон.

Малко след това Халанд беше заменен от Хулиан Алварес.

В 79-ата минута Андре Силва стреля опасно пред дъгата на наказателното поле, но топката премина на около метър от дясната греда на Едерсон.

35 снимки

Три минути по-късно Бернардо центрира отляво за Аканджи в наказателното, който стреля с глава, но вратарят улови.

Черешката на тортата дойде във втората минута от добавеното време, когато Де Бройне ознаменува отличната си игра с фантастично попадение. Марез проби отдясно и намери белгиеца пред дъгата на наказателното поле и със страхотен удар прати неспасяемо топката в лявата сглобка на вратата Бласвих за крайното 7:0.

FT ⚽ | МАНЧЕСТЪР СИТИ – РБ ЛАЙПЦИГ  7:0  /  1:1 в първата среща

1:0 Ерлинг Халанд 22' (дузпа)

2:0 Ерлинг Халанд 24'

3:0 Ерлинг Халанд 45+2'

4:0 Илкай Гюндоган (к) 49'

5:0 Ерлинг Халанд 54'

6:0 Ерлинг Халанд 57'

7:0 Кевин Де Бройне 90+2'