Ливърпул победи Аякс с 3:0 в мач от 5-ия кръг на група А на Шампионската лига. Головете за мърсисайдци отбелязаха Мохамед Салах, Дарвин Нунес и Харви Елиът. С тази победа Ливърпул си гарантира класирането на осминафиналната фаза в турнира, като е на втора позиция с актив от 12 точки, а Аякс остава на трето място с 3 пункта на сметката си. В последния мач от тази група мърсисайдци ще посрещнат Наполи у дума, като ще им е нужна изразителна победа с поне три гола разлика, за да завършат на първо място. Нидерланският отбор гостува в Шотландия, но класирането им в лига Европа е сигурно, освен ако не загубят с пет попадения от Рейнджърс.

25 снимки

Още във втората минута Брайън Броби отклони чудесно за Стивън Бергюс, който стреля, но ударът му срещна лявата греда на Алисон. В 16-та минута Бергюс опита изстрел от далечно разстояние, след нова загубена топка в центъра на терена от Ливърпул, но ударът не бе точен. Секунди след това Хорхе Санчес също опита късмета си извън наказателното поле, но Алисон реагира добре и улови.

Ливърпул създаде хубава ситуация в 29-та минута, след като Робъртсън намери Салах в наказателното поле, но ударът на египтянина бе блокиран. Роберто Фирмино подаде на Андрю Робъртсън в 34-та минута, но шотландецът не отправи хубав изстрел и топката излезна в аут. Секунди след това Тадич остана сам срещу Алисон и стреля с десния крак, преодолявайки бразилския страж, но Трент Александър-Арнолд блокира точно преди кълбото да влети във вратата на мърсисайдци.

В 41-та минуат Харви Елиът опита удар в далечния ъгъл на Пасвеер, но вратарят внимаваше и спаси. Джордан Хендерсън даде страхотен пас с външен фалц в наказателното поле, оставяйки Мохамед Салах сам срещу Рембо Пасвеер, а египтянинът майсторски завърши атаката, за да открие резултата в полза на Ливърпул. В 44-та минута мърсисайдци можеха да удвоят, след като Фирмино предостави топката на Дарвин Нунес, но уругваецът направи ужасяващ пропуск на празна врата, нацелвайки страничния стълб.

Четири минути след началото на второто полувреме Робъртсън достави прекрасно центриране от корнер и Дарвин Нунес се извиси във въздуха, стреляйки перфектно с глава в далечния ъгъл на Пасвеер, като по този начин удвои резултата в полза на Ливърпул. Секунди след второто попадение Харви Елиът получи страхотен пас от Мохамед Салах, а младият полузащитник със слабия си десен крак заби топката като куршум във вратата на Аякс - 3:0.

Анди Робъртсън даде отново едно от своите маркови подавания, но ударът на ван Дайк с глава прелетя над напречната греда. В 68-та минута Кенет Тейлър получи на точката на дузпата, но не отправи добър изстрел и топката премина над вратата. Централният защитник на Аякс Юриен Тимбер направи хубав самостоятелен пробив и навлезна в наказателното поле на Аякс, но ударът му бе неточен.

Стартови състави:

Аякс: 22. Рембо Пасвеер, 2. Юриен Тимбер, 3. Калвин Баси, 17. Дейли Блинд, 19. Хорхе Санчес, 4. Едсон Алварес, 6. Дави Клаасен, 23. Стивън Бергюс, 7. Стивън Бергвайн, 10. Душан Тадич, 9. Брайън Броби

ТреньорАлфред Шрьодер

Ливърпул: 1. Алисон Бекер, 2. Джо Гомес, 4. Върджил ван Дайк, 26. Андрю Робъртсън, 66. Трент Александър-Арнолд, 3. Фабиньо, 14. Джордан Хендерсън, 19. Харви Елиът, 27. Дарвин Нунес, 9. Роберто Фирмино, 11. Мохамед Салах

Треньор: Юрген Клоп