Ливърпул показа познатото си лице и постигна впечатляваща победа при гостуването си на Рейнджърс. Мърсисайдци бяха безпощадни и разгромиха своя опонент с гръмкото 7:1 в четвърти двубой и за двата отбора от група „A“ на Шампионската лига. Изненадващо или не Скот Арфийлд откри за домакините в 17-ата, но Роберто Фирмино изравни в 24-ата минута.

Всичко най-интересно обаче предстоеше през второто полувреме. Първо Фирмино донесе пълния обрат с втория си гол в 55-ата, а Дарвин Нунес отбеляза първото си попадение с екипа на "червените" в ШЛ в 66-ата минута. Оттук насетне последва най-бързия хеттрик в историята на турнира, реализиран от Мохамед Салах в рамките на само шест минути (75', 80' и 81'). Харви Елиът също записа името си сред голмайсторите в 89-ата минута, като по този начин оформи и крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
87 снимки

По този начин Ливърпул взе глътка въздух след поражението от Арсенал и гледа с оптимизъм към голямото дерби с Манчестър Сити във Висшата лига на "Анфийлд" тази неделя. Тимът направи и голяма крачка към класиране в елиминационната фаза на турнира, след като вече има 9 точки и запазва втората си позиция пред третия Аякс, който има 3 пункта. Рейнджърс остава последен без точка и отпада от надпреварата. В следващия кръг "червените" гостуват именно на нидерландския шампион, докато шотландците пътуват до Италия за среща с Наполи.

Мениджърът на гостите Юрген Клоп трябваше да се справя със сериозни кадрови проблеми заради сериозната бройка на контузени играчи в състава и направи шест промени след загубата от Арсенал, след която заради травми отпаднаха Луис Диас, Трент-Александър Арнолд и Жоел Матип. Ибрахима Конате обаче се завърна след контузия и започна като титуляр до Върджил ван Дайк в центъра на защитата. Джо Гомес зае мястото на Арнолд на десния бек. Харви Елиът и Фабиньо действаха в халфовата линия, а Фабио Карвальо, Роберто Фирмино и Дарвин Нунес бяха триото в атака. Тиаго Алкантара, Диого Жота и Мохамед Салах останаха на резервната скамейка за началото, където бе и възстановеният Анди Робъртсън.

БТА / BTA
52 снимки

РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ В ОСТАНАЛИТЕ СРЕЩИ ОТ ШЛ В СРЯДА ВИЖТЕ ТУК!

КЛАСИРАНЕ В ШАМПИОНСКА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира с опит за натиск от страна на домакините и в четвъртата минута Фешън Сакала получи отдясно в наказателното поле, залъга Константинос Цимикас и стреля ниско, но слабо и в ръцете на вратаря Алисон.

Минута по-късно Райън Кент проби отляво, влезе навътре и шутира технично към далечния ъгъл, но покрай вратата в аут.

Въпреки че Ливърпул опита да изнесе играта в предни позиции, Рейнджърс първи удариха. В 17-ата минута те отнеха топката на центъра, тя попадна в Антонио Чолак, който хитро с пета комбинира с Райън Джак. Той изведе Скот Арфийлд между двама защитници на мърсисайдци и с хубав удар по тревата от границата на наказателното поле намери долния десен ъгъл на вратата на Алисон.

В 21-ата минута "червените" можеха да си изпатят жестоко, след като Джо Гомeс върна лошо топката за Алисон в наказателното поле, където Чолак опита да я отнеме, но малко не му достигна, а впоследствие играчите на гостие изчистиха.

Две минути по-късно Фабио Карвальо стреля пред наказателното поле, но покрай лявата греда на вратаря Алан МакГрегър.

Ливърпул обаче съумя бързо да отговори на предизвикателството и изравни в 24-ата минута. Костас Цимикас центрира от ългов удар, а на първа греда капитанът на домакините Джеймс Таверниер изпусна Роберто Фирмино, който с глава прати топката във вратата за 1:1.

След попадението обаче Рейнджърс отново взе превес и по-често поглеждаше към вратата на опонента си. В 42-ата минута Сакала надигра отдясно Цимикас и центрира в наказателното поле, където Арфийлд засече топката към вратата, но Ибрахима Конате се хвърли на шпагат и блокира удара.

В самия край на първото полувреме се наложи да бъде извършена принудителна смяна в състава на домакините. Конър Голдсън получи контузия и бе заменен от Леон Кинг.

Ливърпул стартира доста по-уверено втората част и се настани по-трайно в половината на домакините. Това даде резултат и „червените“ стигнаха до пълния обрат в 55-ата минута. Тогава Джо Гомес напредна отлично по десния фланг, след което предостави страхотно центриране в наказателното поле, където Фирмино бе изпуснат, засече топката и отбеляза втория си гол във вратата на МакГрегър – 1:2.

Мърсисайдци заиграха с повече насторение и стигнаха до трети гол в 66-ата минута. МакГрегър сбърка с подаването си напред, което позволи на Фабиньо да отнеме и да подаде за Карвальо, който пък комбинира с Фирмино. Бразилецът пък отигра с едно докосване за Дарвин Нунес, който без забавяне стреля с десния крак и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на домакините за 1:3.

Веднага след попадението Клоп извърши тройна пряомяна в своя тим. Той пусна в игра Тиаго Алкантара, Андрю Робъртсън и Мохамед Салах, които замениха Джордан Хендерсън, Константинос Цимикас и Дарвин Нунес.

Малко след това именно Салах можеше да се разпише, след като получи дълго подаване в наказателното поле, овладя топката добре, но останал сам срещу МакГрегър стреля право в крака му и пропусна възможността.

Фирмино пък също бе заменен от Диого Жота в 73-ата минута.

Оттук насетне обаче Салах взе нещата в своите ръце и отбеляза забележителен хеттрик в рамките на само шест минути. Всичко започна в 75-ата минута, когато египтянинът получи отдясно в наказателното поле, овладя добре с десния крак, пребори се с Баришич и последва много хубав изстрел от малък ъгъл с левия крак, който завърши в долния десен ъгъл на МакГрегър.

В 80-ата минута гостите разиграха отлично в половината на Рейнджърс, като Жота и Тиаго комбинираха, а португалецът намери с едно докосване Салах, който задържа добре и стреля технично от границата на наказателното поле и отбеляза за 5:1. С този гол той стана футболистът с най-много голове за английски отбор в Шампионската лига.

Само минута по-късно Жота овладя дълго подаване в половината на домакините и комбинира с египтянина вляво, който влезе в наказателното поле и стреля елегантно с левия крак към далечния ъгъл и бе точен – 1:7. По този начин Салах отбеляза най-бързия хеттрик в историята на ШЛ.

До края дори имаше време и Харви Елиът да се разпише, след като довкара топката, която МакГрегър бе избил след удар отблизо на Жота. Той го стори в 89-ата минута, макар че първоначално то не бе зачетено заради засада. След проверка със системата ВАР обаче голът беше зачетен, а по този начин беше оформен и крайния резултат.

FT | РЕЙНДЖЪРС – ЛИВЪРПУЛ  1:7

1:0 Скот Арфийлд 17'

1:1 Роберто Фирмино 24'

1:2 Роберто Фирмино 55'

1:3 Дарвин Нунес 66'

1:4 Мохамед Салах 75'

1:5 Мохамед Салах 80'

1:6 Мохамед Салах 81'