Нечувана драма беляза втория осминафинален дуел в Шампионската лига в сряда! Отборът на Порто продължи приказката си в най-големия европейски клубен турнир, след като надви с 3:1 миналогодишния полуфиналист в надпреварата Рома в реванша на „Ещадио До Драгао”. В редовното време срещата приключи при резултат 2:1 след голове на Тикиньо Соареш и Муса Марега, а между тях Даниеле Де Роси бе точен от дузпа в 37-ата минута. Така дуелът отиде в продължения, а в три минути преди да дойдат решителните дузпи, Алекс Телеш разпечата за трети път вратата на Робин Олсен от дузпа и прати „драконите” напред. Дузпата бе потвърдена след дълго преразглеждане на системата "ВАР", която влезе в употреба на най-големия европейски клубен турнир след старта на 1/8-финалите в ШЛ.

За да бъде драмата завършена, Патрик Шик бе препънат в наказателното поле на домакините, но Джунейт Чакър не пожела да разгледа видео-повторение на ситуацията. Въпреки това решение шампионът от 2003-а година в турнира продължава напълно заслужено напред, след като доминираха напълно в реванша в Португалия над съперника си.

Сержио Консейсао изведе своите в схема 4-4-2, като Тикиньо Соареш и Марега поведоха атаката на „драконтие”. Те бяха подпомагани от Отавио, Ектор Ерера, Данило и Корона.

Еузебио Ди Франческо подреди Рома в защитната формация 5-2-3. Даниеле Де Роси и Стивън Н’Зонзи бе двойката пред бранителите, а в предни позиции се разчита на Николо Дзаниоло, Диего Пероти и Един Джеко, които трябваше да завършват атаките на „джалоросите”.

Порто стартира със стихиен натиск на "Ещадио до Драгао" в търсене на така ценния първи гол. "Драконите" изпълниха ъглов удар в първата минута, а отбраната на Рома се справи някак със ситуацията. Рома разчиташе на контраатаки, като първата сериозна дойде в осмата минута. Тогава Дзаниоло пусна пас по земя за Един Джеко зад гърба на отбраната на Порто, ала босненецът не отигра добре топката и опасността за италианците приключи.

В десетата минута дойде първата по-сериозна възможност за Порто. Корона напредна отдясно и стреля, ала изстрелът му бе блокиран от Жезус, после топката отиде в Алекс Телеш, а крайният бранител на португалците отправи силен удар, но кълбото се оплете във външната страна на мрежата на Олсен. В 21-ата минута Корона отправи добър удар от средна дистанция, но шутът му прелетя над напречната греда. Пет по-късно португалският тим нанесе своя удар. Всичко стартира с грешка от страна на Рома, след като „джалоросите” не изнесоха топката добре чрез Костас Манолас. Там се пребори Марега и последва центриране към Франсиско Соареш. Нападателят бе останал сам срещу вратата на Олсен и с едно докосване откри - 1:0.

Порто - Рома

източник: Gulliver/GettyImages

Римляните наложиха нещо като натиск и в 30-тата минута Джеко ба намерен на далечната греда и стреля от воле, но бранител на Порто постави тялото си и се стигна до втори ъглов удар. В 36-ата минута Рома получи дузпа на „До Драгао”. Пероти нахлу отдясно навътре, а Милитао извърши глупаво нарушение, като не остави избор на Чакър – дузпа за Рома. Даниеле Де Роси застана зад топката и със самочувствие преодоля Касияс – 1:1.

В 45-ата минута капитанът на Порто Ектор Ерера отправи хубав удар от границата на наказателното поле, но Робин Олсен изби топката в ъглов удар. След него не последва нищо интересно пред шведския страж на Рома. В третата минута на добавеното време от първата част капитанът на Рома Даниеле Де Роси напусна контузен, а на негово място влезе Лоренцо Пелегрини. В 49-ата минута Милитао центрира перфектно отдясно, слагайки топката на главата на Соареш. Нападателят стреля силно с глава, като преди това потърси контакта със земята. Олсен бе преодолян, но топката прелетя над напречната греда. Последва опит на Марега, който бе блокиран отдясно, а стрелецът на Порто отправи удар, като топката мина между краката на Манолас, но все пак Олсен отклони кълбото в корнер.

Натискът на Порто даде резултат в 52-ата минута. Домакините центрираха чрез Корона отляво. Иван Маркано допусна невероятна грешка, позволявайки на Муса Марега да се озове на свободна позиция срещу вратата и отблизо прати топката във вратата на Олсен – 2:1 за Порто.

Порто Рома

В 67-ата минута Телеш намери добре Фелипе от корнер, но ударът му премина над напречната греда на вратата на Рома. Минута по-късно Един Джеко се освободи през средата и отправи силен удар с левия крак, но топката отлетя встрани от вратата на Касияс. В 82-ата минута Пепе сбърка много лошо, подавайки на Пероти, който бе пред наказателното поле. Пероти овладя и напредна, но реши да стреля безобразно неточно, вместо да пусна вдясно към Дзаниоло, който бе сам срещу вратата. В ответната атака пък Олсен трябваше да се намесва след грешка на Н’Зонзи в средата на терена.

В четвъртата минута на първото продължения Телеш центрира перфектно отляво към Муса Марега, ала ударът на малиеца профуча над напречната греда. Продължението продължи да бъде много двуостро, като и двата отбора опитаха да "наранят" съперника във всеки един удобен момент. Въпреки това точните удари към двете врати не бяха много и това спомагаше за привидното спокойствие на двамата вратари. Полека-лека "драконите" наложиха териториален натиск, докато Рома разчиташе на контраатака. Именно след такава можеше да бъде решен спора в 110-тата минута. Джеко премина техничено край бранител на Порто и стреля силно с десния крак, но ударът му спря на втория етаж на трибуните на "До Драгао".

Порто Рома

В 112-ата минута Бриан Кристанте изведе чудесно Джеко вляво, който остана сам срещу Касияс. Босненецът прехвърли технично стража на Порто, но топката прекалено леко стреля топката, а Пепе успя да я стигне и да я избие току пред голлинията. Миг по-късно Макси Перейра стреля силно по земя, но топката премина край вратата на Олсен. При ситуацията Фернандо имаше претенции, че е задържан от Фернандо в наказателното поле.

В 114-ата минута реферът Джунейт Чакър погледна към ВАР-а, след като колегите му в „тъмната стая” му подсказаха, че има задържане от Алесандро Флоренци в наказателното поле срещу Фернандо. Турчинът дълго-дълго анализираше дали играчът на Порто може да стигне до топката, дали не е в засада, дали задържането е сигурно и в крайна сметка посочи бялата точка. Зад топката застана Алекс Телеш, който с кинжален удар разпечата Олсен за трети път – 3:1.

Порто Рома

Драмата не спря дотук, след като във втората минута от добавеното време Муса Марега развали баланса на Патрик Шик в наказателното поле. Този път Чакър не отиде до монитора край тъчлинията и със съдействието на асистентите си остави играта да продължи. Това бе и последното по-сериозно нещо на „До Драгао”, като Порто отстрани Рома!