Отборът на Байерн Мюнхен е почти сигурен четвъртфиналист в Шампионската лига, след като в първи осминафинален двубой тази вечер разби като гост състава на Лацио.

Баварският гранд бе предварително сочен за абсолютен фаворит в двойката, но днес възпитаниците на Ханзи Флик го доказаха по безкомпромисен начин и на терена.

Байерн се наложи с 4:1 на стадион „Олимпико” и до голяма степен обезсмисли реванша на „Алианц Арена” в Мюнхен.

Головете за Байерн бяха дело на Роберт Левандовски, 17-годишния Джамал Мусиала, Лирой Сане и Ачерби, който имаше нещастието да си вкара автогол. Почетният гол за домакините пък вкара Хоакин Кореа в началото на второто полувреме.

Реваншът между Байерн и Лацио е на 17-ти март.

В другия осминафинал от турнира тази вечер Челси излъга Атлетико в Мадрид с гол на Оливие Жиру.

Gulliver/GettyImages
44 снимки

Байерн стигна до първа опасност пред вратата на Лацио още в 7-ата минута. Зюле проби много добре отдясно, преодолявайки двама бранители на домакините. Десният бранител стигна почти до аутлинията преди да центрира остро към Роберт Левандовски, който обаче бе изпреварен от Милинкович-Савич и топката бе избита в корнер. Още в следващата атака, Кимих центрира прострелно към Левандовски, отново отдясно, но полякът не успя да засече.

Нападателят на „баварците” обаче нямаше как да не се възползва от подаръка от страна на Матеа Мусакио, който се опита да върне топката към Пепе Рейна. Левандовски пресече паса и след като преодоля вратаря на домакините, реализира на празна врата за 1:0. Това бе гол номер 72 за Левандовски в Шампионската лига.

В 18-ата минута Лацио стигна до интересна ситуация пред Мануел Нойер, но в крайна сметка домакините не успяха да се възползват. Футболистите на Симоне Индзаги имаха претенции за дузпа, които обаче бяха подминати от главния рефер. Милинкович-Савич бе спънат на границата на наказателното поле, но съдията остана безмълвен, а впоследствие бе отсъдена засада. Ситуацията бе разгледана с VAR, за да потвърди решението на главния съдия за засада.

В 24-ата минута Байерн направи много сериозна крачка към спечелването на двубоя, отбелязвайки втори гол. Този път точен бе английският юнoшески национал Джемал Мусиала. Горецка намери много добре младока фронтално срещу Рейна, а за него не представляваше никаква трудност да насочи топката в долния десен ъгъл на вратата за 2:0.

Наставникът на домакините Симоне Индзаги реагира на случващото се на терена и веднага извади от състава си грешника за първия гол Мусакио, като на негово място се появи Сенад Лулич.

Последва нова отлична възможност за гостите, като този път Роберт Левандовски не успя да преодолее Рейна. След нова грешка в отбраната на Лацио, Мусиала стреля, но след рикошет топката попадна в Левандовски. Той стреля без подготовка, но стражът на домакините успя да спаси инстинктивно с крак.

Три минути преди почивката Байерн реализира отново, а третият гол бе дело на Лирой Сане. Кингсли Коман нахлу в наказателното поле отляво, финтира бранител на домакините и стреля силно, но изстрелът му бе париран от Пепе Рейна. Отбитата топка обаче попадна в Сане, който необезпокояван от никой я прати в мрежата за 3:0.

Втората част също започна вихрено. Само две минути след подновяването на играта Лацио инкасира четвърти гол. Този път Франческо Ачерби си отбеляза автогол, само за да затвърди безпомощността на своя тим срещу германския колос. След отлично организирана атака от страна на гостите, Сане пое топката от своята половина, стигна до наказателното поле, където последва серия от финтове и центриране с левия крак към Алаба, но преди коженото кълбо да стигне до него, Ачерби го насочи в собствената си врата.

Този път обаче Лацио успя да отговори доста бързо. В 49-ата минута домакините намалиха пасива си след гол на Хоакин Кореа. Той получи пас в наказателното поле от Луис Алберто и успя да се възползва от грешката в отбраната на германците, за да реализира.

Десет минути преди последния съдийски сигнал Пепе Рейна предотврати пети гол във вратата си, като този път успя да отрази удар на Роберт Левандовски.

LIVE / ЛАЦИО – БАЙЕРН 1:4

0:1 Левандовски 9', 0:2 Мусиала 24', 0:3 Сане 42', 0:4 Ачерби 47', 1:4 Кореа 49'

Стадион: „Олимпико”, Рим

Рефер: Орел Гринфелд, Исландия

Лацио (3-5-2): 25 Рейна – 4 Патрич (14 Уесли Худ 53'), 33 Ачерби, 37 Мусакио (19 Сенад Лулич 31') – 29 Лазари, 21 Милинкович-Савич (92 Акпа Акпро 80'), 6 Лейва 🟨 (18 Ескаланте 53' 🟨), 10 Луис Алберто 🟨, 77 Марушич 🟨 -  17 Имобиле (к), 11 Кореа 🟨⚽

Старши треньор: Симоне Индзаги

Байерн (4-2-3-1): 1 Нойер (к) – 19 Дейвис, 27 Алаба, 17 Боатенг, 4 Зюле – 42 Мусиала (13 Чупо Мотинг 90'), 6 Кимих 🟨 – 29 Коман 🟨 (21 Ернандес 76'), 18 Горецка (Хави Мартинес 63'), 10 Сане ⚽ (20 Сар 90') – 9 Левандовски

Старши трнеьор: Ханзи Флик