Борусия Дортмунд не допусна никаква изненада в 1/8-финалния реванш срещу Бенфика и надви португалския шампион с 4:0 на своя „Сингал Идуна Парк“. По този начин германците тотално заличиха победата на „суперорлите“ с 1:0 в първата среща и най-накрая придадоха числов израз на огромното си превъзходство.

Докато в Португалия играчите на Томас Тухел пропускаха голови положения с лека ръка, у дома историята беше съвсем различна. Голямата звезда Пиер-Емерик Обамеянг реализира хеттрик, с което активът му в турнира стигна 7 гола в 7 мача. Другото попадение беше дело на намиращия се във фантастична форма Кристиан Пулишич, а Бенфика предложи твърде, твърде малко, за да се надява на нещо повече от отпадане.

Дортмундци нямаше как да стартират по-добре. В 4-ата минута Усман Дембеле изпълни корнер отдясно по атаката, като центрира към близката греда. Дребничкият Кристиан Пулишич се извиси и с глава продължи към другия край на малкия пеналт, където отблизо Обамеянг нямаше как да сбърка – 1:0.

Вместо да последва истинска буря пред вратата на Едерсон, домакините останаха някак плахи и доволни от ранния гол. Това даде възможност на Бенфика да натрупа увереност и португалците започнаха да демонстрират все повече самочувствие. Неточните изстрели на Дембеле отдалеч не ги стреснаха, а фланговите играчи на „суперорлите“ започнаха по-често да пробиват опасно до наказателното поле.

В 24-ата минута Нелсон Семедо направи хубав пробив отдясно, който завърши с наглед колебливо центрира по тревата. Защитниците на „жълто-черните“ не се ориентираха навреме и Франко Серви получи шанс да стреля от движение. От точката на дузпата аржентинецът потърси долния ляв ъгъл, но твърде слабо, за да затрудни Бюрки.

Осем минути по-късно Бенфика отново застраши вратата на швейцарския страж. Луизао бе оставен сам да засече с глава центриране от пряк свободен удар. За късмет на германците изстрелът му беше в обсега на Бюрки.

Борусия се активизира чак към края на полувремето. В 42-ата минута Шмелцер напредна отляво и центрира зад точката на дузпата, откъдето Кристиан Пулишич опита труден изстрел с глава. Американецът нямаше как да вложи достатъчно сила в изпълнението си, заради което Едерсон улови комфортно с плонж.

Второто полувреме бе на косъм от това да стартира с истински шок за домакините. В 47-ата минута Пишчек игра крайно несръчно в наказателното си поле и подари топката на Серви, който не се забави с шута си от около 12 метра. Марсел Шмелцер действа смело и подложи тялото си, за да блокира изстрела, който иначе щеше навести мрежата зад Бюрки.

Тази ситуация подейства отрезвяващо на домакините и те постепенно вдигнаха оборотите. В 59-ата минута дойде и вторият гол, като секунди преди него Обамеянг изпусна сам срещу Едерсон. Избитата топка остана във владение на домакините, а Лукаш Пишчек блесна с идеален извеждащ пас за Пулишич. Младокът излезе очи в очи с вратаря и елегантно го прехвърли за 2:0.

Бенфика изглеждаше като замаян от гола и загуби топката почти веднага след изпълнението на началния удар, което доведе до трети гол за „пчеличките“. Юлиан Вайгъл блесна с диагонален пас вляво за Дембеле, който пропусна топката за връхлитащия зад гърба му Шмелцер. Германецът центрира директно от въздуха и намери Обамеянг на толкова чиста позиция, че габонецът просто беше длъжен да вкара – 3:0.

Съпротивителните сили на Бенфика тотално рухнаха, докато Борусия диктуваше темпото, както реши. След известно затишие домакините треснаха греда в 84-ата минута, когато Марк Бартра налетя свирепо върху топката след центриране от ъглов удар. Едерсон не получи шанс да реагира и само изгледа как кълбото излезе в аут след рикошет в левия стълб.

Секунди по-късно обаче стражът отново трябваше да вади топката от мрежата си. „Жълто-черните“ отнеха топката в центъра и организираха мълниеносна контраатака. Дурм получи в коридор отдясно и веднага пусна пас по тревата за Обамеянг. Нападателят бе в засада, която убегна на съдиите и с лекота оформи хеттрика си – 4:0.

БОРУСИЯ ДОРТМУНД – БЕНФИКА 4:0 (0:1 в първия мач)

1:0 Пиер-Емерик Обамеянг 4'

2:0 Кристиан Пулишич 59'

3:0 Пиер-Емерик Обамеянг 61'

4:0 Пиер-Емерик Обамеянг 85'

Борусия (3-5-1-1): 38. Роман Бюрки – 26. Лукаш Пишчек, 25. Сократис Папастатопулос (88' - 28. Матиас Гинтер), 5. Марк Бартра – 37. Ерик Дурм, 27. Гонсало Кастро, 33. Юлиан Вайгъл, 22. Кристиан Пулишич, 29. Марсел Шмелцер /к/ - 7. Усман Дембеле (81' - 23. Шинджи Кагава) – 17. Пиер-Емерик Обамеянг (86' - 21. Андре Шюрле)

Треньор: Томас Тухел

Бенфика (4-4-2): 1. Едерсон – 50. Нелсон Семедо, 4. Луизао /к/, 14. Виктор Линдельоф, 19. Елисеу – 18. Едуардо Салвио (64' - 10. Жонас), 7. Андреас Самарис (74' - 17. Андрия Живкович), 21. Хуан Антонио Пици, 34. Андре Алмейда – 22. Франко Серви (82' - 9. Раул Хименес), 11. Костас Митроглу