Отборът на Ливърпул се класира на 1/8-финалите в Шампионската лига след минимална победа над Аякс с 1:0 в пети мач от група D на турнира. Единственото и победно попадение отбеляза Къртис Джоунс в 58-ата минута след грешка на вратаря Андре Онана.

С тази победа "мърсисайдци" си осигуриха първото място в групата, след като вече имат 12 точки, а втория Аталанта е с осем при оставащ един мач до края на груповата фаза. Чудесен мач тази вечер направи дебютанта в Шампионската лига за Ливърпул вратар Куивийн Келехер, който трябваше да заменя контузения Алисон. Младият ирландец направи няколко чудесни спасявания, с които осигури трите точки за тима си.

Наставникът на английския шампион Юрген Клоп бе направил интересна промяна под рамката на вратата за днешния двубой. Дебют в Шампионската лига прави 22-годишния ирландец Куивийн Келехер, като Алисон дори не бе сред резервите. Причината за това е мускулна контузия на крака на бразилския страж. В защита германецът разчиташе на Нико Уилямс и Анди Робъртсън по фланговете, а в центъра играха Жоел Матип и Фабиньо. Къртис Джоунс, Джордан Хендерсън и Джорджиньо Вайналдум оформяха тройката в средата на терена, а триото в нападение бе съставено от Диого Жота, Мохамед Салах и Садио Мане.

Домакините започнаха по-активно и във втората минута Къртис Джоунс нанесе изстрел след подаване на Диого Жота пред наказателното поле, но право във вратаря Андре Онана.

Аякс отговори с удар с глава на Пер Шуурс след изпълненине на корнер две минути след това, но над вратата.

В шестата минута гостите сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Ливърпул да застраши вратата на Онана. Жота свали с глава за Салахпред наказателното поле. Нападателят върна за Джоунс, който изстреля истинска бомба, но топката се отби от лявата странична греда.

В 13-ата минута Садио Мане влезе в наказателното поле с топка в крака и падна, но германският съдия реши, че няма нарушение.

Шест минути след това Антони Сантос получи отдясно, финтира играч на домакините и стреля, но неточно в аут.

В следващите минути Аякс опита да вземе инициативата след ранния натиск на домакините.

Малко след половин час игра Нусаир Мазраоуи опита рефлекса на дебютанта Куивийн Келехер с изстрел от над 25 метра, но ирландският страж се справи отлично и изби в корнер.

Ливърпул - Аякс / Шампионска лига, групова фаза, група D, 01.12.2020 г.

източник: Gulliver/GettyImages

"Мърсисайдци" тръгнаха по-смело в нападение в последните 10 минути на полувремето, като създадоха няколко добри ситуации чрез Диого Жота, Садио Мане и Анди Робъртсън, които обаче не доведоха до очаквания резултат.

В добавеното време на първата част Раян Гравенберх стреля от дистанция, но в аут.

Първата ситуация за втората част бе на сметката на нидерландците, която дойде в 50-ата минута. Те разиграха късо свободен удар отдясно, като Давид Нерес центрира след това на първа греда, където Дейви Клаасен изпревари Робъртсън и стреля с глава, но покрай дясната греда на Келехер.

В 57-ата минута отново Аякс имаше шанс за попадение. Мазраоуи комбинира чудесно отдясно пред наказателното поле с Антони, който стреля, но Келехер спаси. Нерес обаче стигна до топката и направи добавка, но нацели лявата странична греда.

Само минута след това Ливърпул излезе напред в резултата. Джордан Хендерсън комбинира с Нико Уилямс отдясно, а младокът центрира в наказателното поле. Вратарят Андре Онана остави топката, като си помисли, че тя ще излезе в аут, но зад нето дебнеше Къртис Джоунс, който почти от аутлинията чукна с десния крак топката и я прати в опразнената врата - 1:0.

Малко след това Мохамед Салах изскочи сам срещу вратаря и можеше да направи резултата 2:0, но се засуети и пропусна страхотна възможност.

В 64-ата минута Душан Тадич пусна отличен пас към Антони, като младокът стреля, но твърде слабо, за да затрудни Келехер.

Шест минути преди края на редовното време резервата Роберто Фирмино можеше да вкара втори гол, но изстрелът му в наказателното поле бе спасен от Онана.

В 88-ата минута резервата Клаас-Ян Хунтелаар бе изпуснат от Фабиньо след центриране отдясно в наказателното поле и стреля с глава от границата на малкото наказателно поле, но Келехер показа чудесен рефлекс и изби над гредата.

До края на двубоя Ливърпул запази резултата такъв и вече мисли за 1/8-финалите на турнира.

FT  ЛИВЪРПУЛ – АЯКС 1:0 | КЛАСИРАНЕ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

1:0 Къртис Джоунс 58'

Стартови състави на двата отбора:

ЛИВЪРПУЛ (4-3-3): 62. Куивийн Келехер – 76. Нико Уилямс, 32. Жоел Матип, 3. Фабиньо, 26. Андрю Робъртсън – 17. Къртис Джоунс, 14. Джордан Хендерсън (к), 5. Джорджиньо Вайналдум – 20. Диого Жота, 11. Мохамед Салах, 10. Садио Мане

Старши треньор: Юрген Клоп

АЯКС (4-3-3): 24. Андре Онана – 31. Николас Талияфико, 17. Дейли Блинд, 3. Пер Шуурс, 12. Нусаир Мазраоуи – 8. Раян Гравенберх, 6. Дейви Клаасен, 4. Едсон Алвареш – 7. Давид Нерес, 10. Душан Тадич (к), 39. Антони Сантос

Старши треньор: Ерик тен Хаг

Главен съдия: Тобиас Щилер, Германия

Стадион: „Анфийлд“, Ливърпул, Англия