Манчестър Сити и Ливърпул напълно оправдаха очакванията за вълнуващ четвъртфинален реванш в Шампионската лига. Мърсисайдци съумяха да осъществят пълен обрат на „Етихад” и да спечелят с 2:1 в мач, който обаче ще стане в историята с изключително спорно решение на испанския рефер Матеу Лаос, който шокиращо отмени гол на Лерой Сане за засада при резултат 1:0 за „гражданите”.

С общ резултат 5:1 в двата мача „червените” намериха място в топ 4 на турнира, но през първата част бяха тотално прегазени от съперника си, който наистина бе повярвал в чудото. Габриел Жезус даде аванс на домакините още във 2-ата минута, а ако попадението на Сане бе признато, ситуацията за Ливърпул можеше да бъде съвсем различна. Показателен за надмощието на Сити бе фактът, че за първите 45 минути играчът на гостите, с най-много опита за пас бе вратарят Лорис Кариус.

След паузата обаче „червените” демонстрираха колко смъртоносно може да бъде атакуващото трио Мохамед Салах-Роберто Фирмино-Садио Мане, като първите двама вкараха решителните попадения.

Срещата имаше ужасяващо начало за гостите и мечтаното такова за домакините. Още във втората минута Върджил ван Дайк се постави в трудна ситуация и притиснат от Рахийм Стърлинг до тъчлинията сбърка с паса напред. Фернандиньо пресече, после пусна вдясно за Стърлинг, докато холандският футболист на Ливърпул все още претендираше за извършен фаул. Бившият играч на мърсисайдци подбра перфектния момент, за да сервира топката за непокрития около точката на дузпата Габриел Жезус, който прониза долния ляв ъгъл зад Лорис Кариус – 1:0.

Страхотният старт вдъхнови много сериозно „гражданите” и до почивката те бяха пълновластни господари на терена, докато Ливърпул бе принуден да играе в глуха защита. Много често играчите в червени екипи просто изритваха топката напред към Мохамед Салах, с което почти всичките им опити за атаки умираха в зародиш.

Дълго време играчите на Ливърпул някак удържаха под жестокия напор, но към края на полувремето започнаха да се появяват пробойни. В 39-ата минута Кевин де Брюин с великолепен пас намери Бернардо Силва отдясно в наказателното поле, а португалецът с чудесна поредица от финтове излъга Анди Робъртсън, а после стреля опасно и неточно по диагонала.

Далеч по-опасно за гостите бе изпълнението на Бернардо Силва в 41-ата, когато пред наказателното поле португалецът рязко сви навътре, а после стреля фалцово. Топката мина над Милнър, Деян Ловрен я закачи леко с глава в опит да изчисти, след което тя разтресе десния стълб.

Секунди по-късно дойде и изключително грубата грешка на съдиите. Де Брюин изпрати дълга топка в пеналта на Ливърпул, Кариус излезе и я боксира. Тя се удари в Милнър и стигна до намиращия се пред почти празната врата Лерой Сане, който я прокара през краката на Анди Робъртсън. Реферите шокиращо отмениха попадението заради засада, каквато трудно би могла да бъде налице предвид участието на Милнър в цялата ситуация.

Едва в заключителните секунди преди паузата Ливърпул показа нещо повече в свой стил. Окслейд спечели топката в близост до наказателното поле на Сити, а после комбинира със Салах. Звездата на „червените” го изведе на скорост в пеналта, където англичанинът съумя да финтира излезлия Едерсон, ала после нямаше шанс да стреля точно почти от аутлинията.

Заради тази несправедливост почти всички играчи на домакините наобиколиха Матеу Лаос след края на полувремето, а техният мениджър Гуардиола уж отиде да ги подкани да влизат в съблекалнята, но същевременно отправи най-красноречивите реплики и жестове към арбитъра. Заради действията си наставникът на „гражданите” трябваше да догледа мачовете от трибуните.

Второто полувреме отново стартира с по-активна игра на Сити, но този път положенията пред Кариус липсваха, а Ливърпул същевременно успяваше да задържи топката далеч по-дълго в свое владение. Всъщност мърсисайдци нанесоха жесток удар по амбициите на „гражданите” още с първата си опасна атака след подновяването на играта.

В 56-ата минута Окслейд-Чембърлейн стартира контраатака, като пусна по трева за Мохамед Салах, който бе изскочил на върха на атаката. Египтянинът моментално продължи вдясно за Садио Мане, който мощно спринтира покрай Аймерик Лапорт. Френският защитник нямаше как да го спре, затова Фернандиньо откровено опита да събори нападателя на противника. Дори силно разклатен, Мане продължи да преследва топката и така принуди вратарят Едерсон да избива. Така топката се озова у непокрития Салах, който с огромно хладнокръвие я копна над върналия се да брани голлинията Николас Отаменди - 1:1.

Тонусът в играта на "небесно сините" определено спадна, макар че те продължиха да опитват да отбележат. В 69-ата минута централният защитник Аймерик Лапорт изненадващо се оказа близо до попадение, след като опита мощен шут от дистанция, а Деян Ловрен подложи глава и рикошетът тотално промени посоката на топката. За жалост на Сити тя премина на сантиметри над гредата и излезе в корнер.

Ливърпул нанесе втория си шамар в 77-ата минута, когато Николас Отаменди се оказа притиснат от Роберто Фирмино до наказателното поле и загуби топата. "Деветката" на гостите моментално тръгна навътре, погледна къде е вратата и с до болка прецизен изстрел намери долния ляв ъгъл. Вратарят Едерсон нямаше никакви шансове - 1:2.

Оттук до края всичко беше ясно - "гражданите" бяха изправени пред непосилната задача да отбележат 5 гола в оставащите минути и обратът вече бе извън възможностите им. По този начин Ливърпул ще бъде единственият английски тим, който ще чака петъчния жребий за полуфиналите в турнира.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – ЛИВЪРПУЛ 1:2 (0:3 в първия мач)

1:0 Габриел Жезус 2'

1:1 Мохамед Салах 56'

1:2 Роберто Фирмино 77'

Ман Сити (3-1-3-3): Едерсон – Кайл Уокър, Николас Отаменди, Аймерик Лапорт – Фернандиньо – Бернардо Силва (74' - Илкай Гюндоган), Кевин де Брюин, Давид Силва /к/ (66' - Серхио Агуеро)- Рахийм Стърлинг, Габриел Жезус, Лерой Сане

Мениджър: Хосеп Гуардиола

Ливърпул (4-3-3): Лорис Кариус – Трент Алексадър-Арнолд (83' - Натаниъл Клайн), Деян Ловрен, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Алекс Окслейд-Чембърлейн, Джорджинио Вайналдум, Джеймс Милнър /к/ - Мохамед Салах (89' - Дани Ингс), Роберто Фирмино (81' - Рагнар Клаван), Садио Мане

Мениджър: Юрген Клоп