Отборът на Барселона надви трудно с 2:1 тима на Динамо Киев в мач от група G на Шампионската лига. Лионел Меси откри резултата от дузпа в петата, а Жерар Пике удвои в 65-ата минута. Десет минути след това Виктор Циганков намали, но до нови попадения не се стигна.

Украинците излязоха почти изцяло с резервите си, след като цели 13 играчи дадоха положителен тест за коронавирус в началото на седмицата. Момчетата на Мирча Луческу обаче дадоха сериозен отпор на Меси и компания, като имаха няколко отлични възможности да стигнат поне до равенството.

Призът за играч на мача спокойно може да бъде даден на 18-годишния вратар на гостите Руслан Нешчерет. Талантът направи дебюта си за първия отбор на Динамо едва преди няколко дни в местното първенство, а днес направи умопомрачителните 12 спасявания.

С тази победа "каталунците" са с пълен аткив от точки - 9 и водят в класирането в група G. Динамо остават трети с един пункт в актива си. На 24 ноември предстои отново двубой между двата тима, но на Олимпийския стадион в Киев.

Капитанът на Барса Лионел Меси пък записа своя мач №150 в евротурнирите с отбора.

Срещата започна с натиск на „каталунците“ и още в третата Ансу Фати намери Антоан Гризман в наказателното поле, но французинът бе блокиран от вратаря Руслан Нешчерет.

Само две минути след това обаче домакините откриха резултата. Денис Попов препъна Лионел Меси в наказателното поле и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана аржентинецът, който бе безпощаден – 1:0.

Барса можеше да поведе с 2:0 веднага след като откри. Педри бе намерен в наказателното поле и отправи топовен изстрел, който обаче се отби от напречната греда.

Секунди след това невероятен пропуск направи Гризман. Фати влезе в наказателното поле отляво и стреля, вратарят на Динамо изби, но право в краката на французина, който на празна врата прати топката покрай гредата.

В 14-ата минута Ансу Фати направи чудесен пробив, като премина през цялата защита, но точно преди да стреля беше спрян.

Три минути след това Лео Меси намери великолепно в наказателното Фати, който стреля по диагонала, но Нешчерет успя да избие в корнер.

Малко след това Меси можеше да удвои преднината на Браса, но ударът му бе спасен от стражът на гостите.

В 35-ата минута гостите създадоха най-чистата си ситуация до момента. Виталий Буялский бе оставен напълно непокрит в наказателното поле и засече центриране отдясно, но Марк-Андре тер Стеген показа отличен рефлекс и изби.

Малко след това Ансу Фати опита фалцов удар, но премина далеч от вратата.

Домакините отново тръгнаха в атаки и можеха да имат комфортна преднина на почивката, като опасни удари отправиха Педри и Ансу Фати, но отново Нешчерет бе на точното място, за да спаси тима си.

Още в първите секунди на втората част Динамо Киев можеше да изравни. Виктор Циганков направи добър пробив в наказателното поле и отправи изстрел, но Тер Стеген изби в корнер. След изпълнението му Томас Гиджиора засече топката с глава във вратата на Барса, но попадението беше отменено, след като кълбото напусна с пълния си обем очертанията на терена при изпълнението на корнера.

В 52-ата минута отново гостите имаха шанса да отбележат. Жерсон Родригес изведе по чудесен начин отдясно в наказателното поле Буялский, който отправи изстрел, но отново Тер Стеген бе на мястото си.

Шест минути след това Лео Меси изпълни по перфектен начин пряк свободен удар, като топката летеше към горния десен ъгъл на Нешчерет, но стражът на гостите изби отлично в ъглов удар.

След точно час игра на терена се появиха Сержи Роберто и Усман Дембеле, които замениха Миралем Пянич и Антоан Гризман.

В 64-ата минута Сержи Роберто засече с глава на далечната греда центриане отляво, но тоново Нешчерет спаси.

Минута по-късно обаче Барселона вкара второ попадение. Ансу Фати центрира отляво в наказателното поле, където Жерар Пике си извиси и засече с глава в далечния ъгъл на вратата на Динамо, за да направи резултата 2:0.

Три минути след попадението отборът на Динамо можеше да се върне в мача, след като Циганков бе изведен сам срещу Тер Стеген, но се забави и позволи на герванския страж да го блокира.

Патнайсетина минути перди краяна срещата на терена се появиха Клеман Лангле и Франсиско Тринкао, които замениха Серхио Бускетс и Ансу Фати.

Секунди след направените смени украинците върнаха един гол. Топката бе центрирана отляво в наказателното поле, където резервата Бенжамин Вербич изпревари влезлия преди секунди Лангле и засече топката, но Тер Стеген изби. Тя обаче попадна на крака на Циганков, който на празна врата реализира – 2:1.

Десет минути преди края на срещата Усман Дембеле отправи бомбен шут от около 25 метра, но за пореден път Нешчерет направи уникално спасяване.

До края на двубоя украинците се настаниха в половината на Барса и опитаха няколко центрирания, които обаче не затрудниха играчите на домакините. Така "каталунците" се поздравиха с трета победа от първите три мача в Шампионската лига.

БАРСЕЛОНА – ДИНАМО КИЕВ 2:1

1:0 Лионел Меси (дузпа) 5'

2:0 Жерар Пике 65'

2:1 Виктор Циганков 75'

Стартови състави на двата отбора:

БАРСЕЛОНА (4-2-3-1): 1. Марк-Андре тер Стеген – 2. Сержиньо Дест, 3. Жерар Пике, 21. Френки де Йонг, 18. Жорди Алба – 5. Серхио Бускетс, 8. Миралем Пянич – 16. Педри, 10. Лионел Меси (к), 22. Ансу Фати – 7. Антоан Гризман

Старши треньор: Роналд Куман

ДИНАМО КИЕВ (4-2-3-1): 35. Руслан Нешчерет – 13. Артьом Шабанов, 4. Денис Попов, 25. Иля Забарний, 94. Томаш Кедзиора – 18. Олександър Андриевский, 8. Володимир Шепелиев – 22. Жерсон Родригес, 29. Виталий Боялский, 15. Виктор Циганков (к) – 89. Владислав Сурияга

Старши треньор: Мирча Луческу