Аякс се класира за елиминационната фаза на Шампионската лига! Тимът от Амстердам не срещна особени трудности при гостуването си на АЕК Атина и го победи с 2:0 на Олимпийския стадион в гръцката столица в среща от петия кръг на груповата фаза на надпреварата.

След този успех холандците събраха актив от 11 точки и оглавяват временно Група Е, преди двубоя на прекия съперник за първото място Байерн Мюнхен с Бенфика. Разликата между Аякс и третия Бенфика (4 т.) вече е 7 точки, което прави недосегаеми момчетата на Ерик тен Хаг за класирането им в следващата фаза.

Аякс си осигури победата след два гола на сръбската звезда Душан Тадич в рамките на 4 минути през втората част - между 68-ата (от дузпа) и 72-ата минути.

АЕК Атина Аякс Амстердам

източник: БГНЕС

АЕК, от своя страна, завърши срещата с човек по-малко, след като в 67-ата минута Марко Ливая получи втори жълт картон за игра с ръка в наказателното си поле. Това провокира и дузпата, която бе реализирана от съперника. Така атиняни записаха пета поредна загуба в тазгодишното издание на турнира и са без спечелена точка преди последния си мач от групата - срещу Бенфика в Лисабон.

Началото на срещата бе белязано от неприятен инцидент между феновете на двата отбора. Привърженици на АЕК напуснаха сектора си и атакуваха със сигнални ракети и коктейли "Молотов" гостуващата агитка на стадиона. Това предизвика пламването на огън пред сектора за гости и раняването на някои от присътващите в него. Предполага се, че нападението е било насочено най-вече към феновете на местния враг Панатинайкос, които са били сред тези на амстердамци.

АЕК Атина Аякс

Първото полувреме не предложи кой знае колко интересни положения пред някоя от двете врати, въпреки че началото бе силно. Във 2-та минута Матиас де Лихт стреля с глава, след подаване на Ласе Шьоне, но извън очертанията на вратата на съперника. Три минути след това Понсе от АЕК също стреля с глава, но покрай вратата зад Онана.

В 24-ата минута Нерес също опита да намери целта с глава, но нямаше късмет. В 36-ата домакините отговориха с шут от дистанция на Марко Ливая извън наказателното поле, но в аут.

През втората част Аякс наложи волята си. В 62-ата минута Дани ван де Беек намери добре топка от няколко метра разстояние до вратата, но кълбото се отби в десния страничен стълб на вратата на АЕК.

5 минути по-късно амстердамци получиха право да изпълнят дузпа за игра с ръка на Марко Ливая в наказателното поле на своя тим. Това принуди съдията да отсъди дузпа и да изгони хърватина след втори жълт картон. Зад топката застана Душан Тадич, който с с премерен удар, в обрания на вратаря ъгъл, даде аванс на своя тим.

Натискът на гостите от Холандия не спря и те се добраха до втори гол 4 минути по-късно. Дълго подаване намери Нерес пред наказателното поле на домакините. Той се разходи между няколко защитници, комбинира с Хунтелаар, който пък пусна към свободния в наказателното поле Тадич. Сърбинът от няколко метра нямаше грижи да вкара втория си гол в срещата от няколко метра и да оформи крайното 2:0 в полза на Аякс.

АЕК Атина – Аякс 0:2

0:1 Тадич (дузпа) 68‘