Селекцията на Хърватия продължи да показва качествени игри и стигна до финалите на второто издание от финалите за Лига на нациите. Двата отбора с Нидерландия направиха изключително зрелище на „Де Кайп“, което завърши при 2:2 в редовното време. Ред дойде на „лалетата“, които откриха резултата чрез Дониел Мален в 34-ата, но Андрей Крамарич в 55-ата и Марио Пашалич малко след това оформиха обрата за световния бронзов медалист.

И докато всички в Ротердам считаха „ватрените“ за сигурен финалист при тазгодишното издание от Лигата на нациите, то в шестата минута от добавеното време на срещата Ноа Ланг изравни резултата и прати в екстаз „оранжевите“ по трибуните.

Въодушевлението беше огромно за домакините, които обаче бързо бяха попарени от съперника. Първо в 98-ата Бруно Петкович с прецизен изстрел матира стража на „лалетата“, а в 117-ата вездесъщият Лука Модрич оформи крайното 4:2 в Ниската земя.

„Лалетата“ са домакини на мини турнира, от който част са още Испания и Италия. Именно срещу някой измежду „Ла Фурия“ и „Скуарда Адзура“ ще се изправи Хърватия във финалния сблъсък.

Gulliver/GettyImages
62 снимки

Срещата в Ротердам започна с териториално преимущество за "лалетата", които владееха трайно топката, но големи ситуации пред Ливакович след първите 10 минути липсваха. Последваха равностойни минути между двата отбора, докато не дойде 31-ата, за да може Андрей Кръмарич да получи в накзателното поле на домакините и да отправи удар, който прелетя над вратата на Байлоу.

При последвалата атака Теун Коопмайнерс беше поведен вляво и играчът на Аталанта успя да стреля от движение, но също прехвърли вратата, пазена от Ливакович. В 34-ата минута обаче "лалетата" откриха резултата след отлично разиграване. Почти целият отбор на Нидерландия докосна топката, която беше пратена вляво и те събраха пет хървати в близко пространство. Накрая топката беше придвижена към Дониел Мален, който с диагонален шут откри - 1:0.

Хърватите започнаха доста по-концентрирани срещата през второто полувреме. В 49-ата удар на Крамарич по диагонала не намери целта, но набезите им бяха достатъчно качествени, за да се стигне до изравнителен гол.  Четири минути след това Лука Модрич навлезе в наказателното и бе съборен от Коди Гакпо, а Ищван Ковач не се поколеба да посочи бялата точка. Тогава с фин елеганс Андрей Крамарич прати топката във вратата на Байлоу от наказателен удар.

Колебливата игра у холандците продължи, а от това се възползва максимално отборът на гостите, които оформиха пълния обрат в Ротердам в 73-ата минута чрез Марио Пашалич. Лука Иванушец беше достатъчно точен при подаването си към голмайстора, който с прекрасен удар матира Байлоу.

Никола Влашич от "шахматистите" имаше опцията да убие интригата в срещата в 85-ата минута, след като беше намерен на дъгата на наказателното поле, но фалцовият му удар отиде аут. Домакините опитаха натиск в края на срещата, а пред Коди Гакпо се откри изключително качествен шанс да изравни резултата, но нападателят на Ливърпул от близка дистанция стреля неточно.

Малко след това Ливакович трябваше да прави спасяване след удар с глава. Натискът на Нидерландия обаче беше все по-силен, а в шестата минута от добавеното време на срещата домакините изравниха резултата, след като резервата Ноа Ланг беше достатъчно точен, за да вкара топката във вратата на Ливакович след поредното разбъркване в хърватското наказателно поле.

След този епичен развой на "Де Кайп" Ищван Ковач свири последния съдийски сигнал в срещата, но само за редовното време, за да продължи срещата при продължения. След девет минути от тях "ватрените" отново бяха напред в резултата. Андрия Петкович получи пред наказателното поле на Нидерландия и Френки Де Йонг изтърва хърватския нападател. Стрелецът пое и стреля към вратата на "лалетата" край Ван Дайк, за да преодолее Байло за 3:2.

Върджил ван Дайк направи така, че заигра в предни позиции след регистрирания гол с цел да създава хаос в наказателното поле на хърватите. В 111-ата минута.Стивън Бергвайн беше изведен вдясно по наказателното поле на гостите и шутира, но стражът с тяло парира. Топката отиде право в Ланг, който стреля към опразнената врата, но не я уцели - аут.

Амбициите за попадение у нидерландците направиха така, че пространствата за атака за хърватите бяха огромни и пет минути преди края на второто продължение те нацелиха горната греда на съперника. Пашалич попучи топката в наказателното поле на "лалетата" и финтира вратаря Ливакович. Последва удар от офанзивния футболист, но топката спря в напречната греда. При ситуацията обаче беше видяна игра с ръка на Тирел Маласия и заради нарушението си бранителят на Манчестър Юнайтед беше санкциониран с фал, който доведе до дузпа за световния бронзов медалист.

Зад топката застана Лука Модрич, който беше безпощаден и направи 4:2

FT / НИДЕРЛАНДИЯ 2:4 ХЪРВАТИЯ

1:0 Мален (34)

1:1 Крамарич (55-дузпа)

1:2 Пашалич (73)

2:2 Ланг (90+6)

2:3 Петкович (98)

2:4 Модрич (117-дузпа)

Нидерландия (4-3-3): 1. Джъстин Байлоу – 22. Дензъл Дъмфрис, 12. Лутшарел Геертруда, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке – 6. Матс Вифер, 20. Теун Коопмайнерс, 21. Френки де Йонг – 18. Дониел Маален, 9. Коди Гакпо, 11. Шави Симонс

Резерви: 13. Марк Флекен, 23. Андреас Ноперт – 2. Юриен Тимбер, 3. Дейли Блинд, 7. Стивън Бергвайн, 8. Жоржиньо Вайналдум, 10.Ноа Ланг, 14. Свен Ботман, 15. Мартен Де Роон, 16. Тирел Маласия, 17. Джой Феерман, 19. Вут Вегхорст

Селекционер: Роналд Куман

Хърватия (4-3-3): 1. Доминик Ливакович – 22. Йосип Юранович, 6. Йосип Шутало, 21. Домагой Вида, 14. Иван Перишич – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич – 15. Марио Пашалич, 9. Андрей Крамарич, 16. Лука Иванушец

Резерви: 12. Неделйко Лабрович, 23. Ивица Иванушич – 2. Йосип Станишич, 3. Борна Баришич, 5. Мартин Ерлич, 7. Лорво Майер, 13. Никола Влашич, 17. Бруно Петкович, 18. Петар Муса,19. Борна Соса, 20. Дион Бельо