Националният отбор на Испания се класира за финалите на турнира Лига на нациите след изстрадан успех с 1:0 като гост на Португалия в последен двубой и за двата тима от Лига A2 на надпреварата. В герой се превърна нападателят на Атлетико Мадрид Алваро Мората, който реализира победното попадение в 88-ата минута.

БГНЕС / BGNES
85 снимки

Домакините бяха по-активни и имаха по-чистите ситуации, докато испанците владееха топката доста повече от своите съперници през целия двубой. Първата част определено бе за домакините, които изпуснаха няколко чисти положения, с които можеха да вкарат мача в съвсем различно русло. В началото на второто полувреме голямата звезда на "мореплавателите" Кристиано Роналдо също направи сериозен пропуск. След това темпото поспадна, а в последните петнадесет минути "Ла Роха" вдигнаха оборотите и успяха съвсем в края да изтръгнат така важната победа.

По този начин възпитанаците на Луис Енрике завършват на първата позиция в групата с актив от 11 точки, със само една повече от тези на Фернандо Сантош. Така испанците се присъединяват към отборите на Хърватия, Италия и Нидерландия във финалната четвърка на Лигата на нациите.

Селекционерът на Португалия Фернандо Сантош заложи на схема с четирима в отбрана, а атаката на тима бе водена от Кристиано Роналдо, а тройката зад него беше оформена от Диого Жота, и Бруно Фернандеш.

Луис Енрике излезе във формация 4-3-3, но направи и редица промени в титулярния си състав след загубата от Швейцария. Той разчиташе на нападателна тройка в лицето на Пабло Сарабия, Феран Торес и Алваро Мората, а зад тях действаха Коке, Родри и Карлос Солер.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ ЛИГАТА НА НАЦИИТЕ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Срещата стартира с натиск на "Ла Роха", които търсеха задължителен успех в Брага. В осмата минута се стигна до грешка в защитата на домакините в наказателното поле, което даде възможност на Алваро Мората да комбинира с Пабло Сарабия, който стреля, но бе блокиран.

В следващите минути испанците продължиха да владеят повече топката, но нови интересни ситуации липсваха.

Първият шанс за Португалия дойде в 22-ата минута, когато Жоао Кансело центрира отлично отдясно към далечната греда, където Диого Жота свали с глава за Кристиано Роналдо, който не можа да стреля, но това стори Уилям Карвальо, но бе блокиран. В крайна сметка бе отсъдено и нарушение в атака на Жота.

Gulliver/GettyImages
94 снимки

Минута след това Рубен Невеш реши да стреля от далечна дистанция, но вратарят Унай Симон успя да избие силния удар на полузащитника на Уулвърхемптън.

В 28-ата минута Рубен Диаш засече с глава центриране от ъглов удар на Бруно Фернандеш, но неточно в аут.

"Мореплавателите" вдигнаха оборотите и в 33-ата минута бяха много близо до откриването на резултата. Бруно отмъкна топката в своята половина близо до центъра, напредна на скорост и с чудесно подаване намери Жота отляво в наказателното поле. Нападателят на Ливърпул овладя, справи се с двама защитници на гостите и стреля силно към вратата, но Симон показа отличен рефлекс и успя да избие с дясната ръка над гредата в корнер.

Четири минути по-късно домакините отново се разминаха с гола. Португалците откраднаха топката в половината на испанците и тя стигна до Бруно Ферннадеш, който напредна и стреля вилеколепно пред наказателното поле, но топката се оплете от външната страна на мрежата на Симон.

На почивката Луис Енрике направи една промяна в състава си, като пусна в игра Серхио Бускетс на мястото на Уго Гиямон, а Родри се върна в центъра на защитата до Пау Торес.

Две минути след началото на втората част Португалия имаше нова отлична възможност за попадение. Жота открадна топката от Даниел Карвахал на левия фланг, влезе навътре и изведе чудесно зад отбраната на Испания Кристиано Роналдо, който стреля моментално, но Симон излезе, скъси ъгъла и го блокира.

В 56-ата минута Карлос Солер отправи далечен изстрел към вратата на Диого Коща, който обаче бе крайно разочароващ.

Малко след час игра гостите извършиха тройна промяна. В игра се появиха Йереми Пино, Гави и Педри, които замениха съответно Пабло Сарабия, Карлос Солер и Коке.

Въпреки че испанците отново взеха контрола върху топката, домакините бяха тези, които можеха да отбележат. В 69-ата минута Бруно центрира от свободен удар към далечната греда, където Уилям Карвальо овладя и комбинира с Рубен Диаш, който стреля към вратата, но малко пред голлинията Карвахал подложи крак и изчисти в корнер.

Две минути след това дойде и първият точен изстрел за „Ла Роха“ в двубоя. Гави изведе добре Алваро Мората отляво в наказателното поле, нападателят на Атлетико Мадрид стреля от малък ъгъл по тревата, но без проблеми за Коща.

Секунди след това „мореплавателите“ отново бяха пред вратата на Симон. Бруно отмъкна топката от Гави и комбинира с Жота пред наказателното поле. Той пък намери оставения съвсем сам Кристиано Роналдо, който обаче се забави с овладяването на топката и Хосе Луис Гая дотича и успя да я чукне към Симон.

В 74-ата минута Нико Уилямс, който се появи на терена секунди преди това, отправи техничен изстрел към далечния ъгъл, но твърде слаб, за да затрудни Коща.

Три минути по-късно испанците създадоха най-чистата си голова ситуация в мача до момента. Алваро Мората получи от Йереми Пино мако пред наказателното поле, завъртя се, залъга съперников играч и шутира отлично към долния десен ъгъл на Коща, който обаче плонжира и изби в ъглов удар.

В 84-ата минута Мендеш отправи втори точен удар пред наказателното поле, но отново без затруднения за стража на домакините.

Когато вече не се виждаше как Испания ще вкара гол, точно това се случи в 88-ата минута. Карвахал центрира към далечната греда отдясно, където Нико Уилямс свали с глава от границата на вратарското поле, а Мората беше оставен съвсем сам и отблизо прати топката във вратата на Коща – 0:1.

Буквално в последните секунди на редовното време Роналдо можеше да възстанови равенството, след като получи отдясно в наказателното поле, стреля от въздуха в близкия ъгъл, но Унай Симон направи чудесно спасяване с десния си крак.

До края на срещата Португалия така и не успя да стигне до гола и така Испания се класира за финалната четворка в Лигата на нациите.

FT | ПОРТУГАЛИЯ – ИСПАНИЯ  0:1

0:1 Алваро Мората 88'