Италия и Белгия спретнаха страхотен сблъсък на „Стадио Олимпико“ в Рим, в който не успяха да се победят и завършиха наравно резултат 2:2 в среща от третия кръг на Група 2 в Лига „A“ в Лигата на нациите.

Мачът стартира удрано за "Скуадра адзура", които откриха резултата още в 60-ата секунда чрез Андреа Камбиазо, а Матео Ретеги удвои в 24-ата минута. Последва, обаче, директен червен картон на Лоренцо Пелегрини в 40-ата минута след проверка със системата ВАР, а Максим Де Кайпер върна един гол в 42-ата минута. Леандро Тросар пък изравни в 61-ата минута, но до края "червените дяволи" така и не успяха да стигнат до пълния обрат.

Снимки: Gulliver/GettyImages
85 снимки

В крайна сметка Италия, която спечели срещу Франиця и Израел в първите си два двубоя, остава начело в групата със седем точки и има една преднина пред "петлите". Белгия пък остава на третата позиция с четири пункта. В понеделник "Скуадра адзура" приема Израел, докато "червените дяволи" домакинстват на Франция.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ЛИГАТА НА НАЦИИТЕ В ЧЕТВЪРТЪК ВИЖТЕ ТУК!

Селекционерът на Италия – Лучано Спалети, заложи на Джанлуиджи Донарума на вратата с капитанската лента. Тройката в защита бе оформена от Джовани Ди Лоренцо, Алесандро Бастони и Рикардо Калафиори. В центъра си партнираха Давиде Фратези, Самуеле Ричи и Сандро Тонали, а като халф-бекове оперираха Андреа Камбиазо и Федерико Димарко. Малко по-напред пък бе Лоренцо Пелегрини, който беше поставен зад Матео Ретеги, който водеше атаката.

Наставникът на Белгия – Доменико Тедеско, не можеше да разчита на контузения капитан Кевин Де Бройне и нападателя Ромелу Лукаку. Селекционерът избра Коен Кастеелс под рамката, а в защита пред него бяха Максим де Кайпер, Артур Теате, Ваут Фаес и Дзено Дебаст. Като опорни полузащитници действаха Орел Мангала и капитанът Юри Тилеманс. В предни позиции тройката бе оформена от Леандро Тросар, Шарл Де Кетеларе и Жереми Доку, докато Лоис Опенда бе на върха на атаката.

Италия стартира ударно и откри резултата още в 60-ата секунда на срещата след чудесна атака. Сандро Тонали намери с едно докосване Федерико Димарко отляво в половината на Белгия и след това направи двойно подаване с Лоренцо Пелегрини. Последва ниско центриране на Димарко пред границата на наказателното поле, където Максив Де Кайпер закъсня да покрие Андреа Камбиазо на втора греда, който засече, но Коен Кастеелс спаси с крак. Въпреки това, топката се върна в Камбиазо, който от два метра пред голлинията просто бутна топката във вратата за 1:0, вкарвайки първия си гол с екипа на „Скуадра Адзура“.

В следващите минути италианците продължиха да владеят пвече топката и атакуваха повече, но до нови опасности пред Кастеелс не се стигна. Белгийците пък стояха повече в защита и опитваха да аакуват на контраатака.

„Червените дяволи“ стигнаха  до първата си по-добра възможност в 20-ата минута, когато Жереми Доку напредна на скорост и шутира към вратата, но в последния момент защитник блокира удара му в корнер.

Минута по-късно гостите отправиха и първия си точен изстрел в мача чрез капитана си Юри Тилеманс пред дъгата на наказателното поле, но той бе право в ръцете на Джанлуиджи Донарума.

Италия, обаче, удвои аванса си в 24-ата минута след нова отлична атака. Федерико Димарко намери с удивителен пас отляво към десния фланг голмайстора Андреа Камбиазо, той напредна на скорост, влезе в наказателното поле и стреля, а Кастеелс успя да спаси с дясната си ръка, но само, за да прати кълбото в краката на Матео Ретеги, който отблизо вкара за 2:0.

След половин час игра домакините организираха поредна хубава атака. Топката бе центрирана към Давиде Фратези в близост до вратата, но изстрелът на халфа бе неточен.

Пет минути преди края на редовното време, обаче Италия остана с човек по-малко на терена. Тогава Джовани Ди Лоренцо не успя да направи хубав пас в своята половина и Лоренцо Пелегрини бе принуден да извърши грубо нарушение в гръб срещу Артур Теате, за което получи жълт картон. Съдията, обаче, беше повикан да разгледа ситуацията със системата ВАР и след това прецени, че това действие заслужава директен червен картон и го показа на капитана на Рома.

След изгонването на Пелегрини последва фал за Белгия пред наказателното поле на „Скуадра адзура“. „Червените дяволи“ изпълниха заучено положение, като капитанът Юри Тилеманс подаде за Ландро Тросар, който пък с едно докосване остави за Максим де Кайпер, а той нанесе страхотен удар с левия крак от дъгата пред пеналтерията и прати топката с много сила в долния десен ъгъл на Джанлуиджи Донарума – 2:1 в 42-ата минута.

Италия можеше бързо да си върне преднината от два гола след поредна хуава контраатака в 44-тата минута, завършила с опасен изстрел на Камбиазо, но встрани от вратата.

Секунди преди изтичането на редовното време на първата част и Белгия стигна до нова добра възможност, завършила с удар от воле на Орел Мангала в наказателното поле, но право в ръцете на Донарума.

Втората част започна без промени в двата състава и с шанс за домакините в 48-ата минута. Тогава Давиде Фратези бе изведен с дълъг пас в предни позиции, откри си пространство за удар, който, обаче, бе неточен.

В 60-ата минута Жереми Доку получи топката пред наказателното поле, освбоди си място и стреля към вратата, но в последния момент Ди Лоренцо блокира удара му.

Само минута по-късно Белгия изравни след недобра игра в защитата на италианците. Топката бе центрирана от корнер на втора греда, където Ваут Фаес бе оставен съвсем сам и я свали с глава, а Рикардо Калафиори изпусна Леандро Тросар, който посегна с десния крак и засече отблизо в десния ъгъл на вратата на Донарума за 2:2.

Две минути след изравнителното попадение нещата за Италия можеше да станат кошмарни, когато Алесандро Бастони сгреши, оставяйки топката да мине зад него в близост до наказателното си поле след пас назад за него. След това той влезе доста рисковано на шпагат в краката на Лоис Опенда в пеналтерията, но съдията отсъди корнер, а и системата ВАР не промени решението му, въпреки претенциите на белгийците.

„Червените дяволи“ натискаха сериозно и в 71-ата минута Доку влезе отляво в наказателното поле и комбинира с Де Кайпер, който стреля от границата на пеналтерията, а малко пред вратата Опенда отклони, но кълбото премина на сантиметри от дясната греда на Донарума в аут.

Въпреки че гостите бяха с човек повече, играчите на Доменико Тедеско така и не успяваха да накарат Донарума да прави спасявания. Вместо това, Италия стигна до една от малкото си възможности през втората част в 88-ата минута, когато Давиде Фратези пресече пас на Доди Лукебакио до наказателното поле на Белгия и след това шутира от границата му, като топката рикошира в ръката на Ваут Фаес, но съдията не отсъди дузпа.

В крайна сметка нов гол не падна и двата тима се задоволиха с по една точка.

FT  | ИТАЛИЯ – БЕЛГИЯ  2:2

1:0 Андреа Камбиазо 1'

2:0 Матео Ретеги 24'

2:1 Максим Де Кайпер 42'

2:2 Леандро Тросар 61'

Червен картон: Лоренцо Пелегрини (Италия) 40'