Елитният английски Уест Хем беше на крачка от сензационно отпадане във втория предварителен кръг на Лига Европа. Тимът на Славен Билич изтръпна сериозно при гостуването си срещу малтийския Биркиркара, където падна с 0:1. В крайна сметка благодарение на удари от бялата точка „чуковете“ успяха да преодолеят съперника си и да достигнат до следващата фаза.

Срещата имаше мечтано начало за домакините, които поведоха в резултата след точно четвърт час игра. Бразилецът Лилю отправи много остро центриране точно в зоната пред вратараското поле на англичаните и неостаряващият Фабрицио Миколи от няколко метра нямаше как да не накаже грешката на лондончани – 1:0.

Момчетата на Славен Билич опитаха да натиснат до почивката, но липсата на игрова практика ясно си личеше и осуетяваше повечето им добри замисли. За капак на всичко в 44-ата минута съдията доста пресилено изгони централният защитник Джеймс Томкинс. Той се сборичка доста сериозно с Никола Вуканац в битката за позиция при един пряк свободен удар за малтийците. Действията на двамата не се различаваха кой знае колко, но може би натискът върху съдията Енеа Йорджи от страна на домакините донесе жълт картон за Вуканац и червен за Томкинс.

През втората част Уест Хем видимо се посъживи и в 69-ата минута гостите поискаха дузпа. Марк Нобъл взаимодейства добре с Мат Джарвис, който влезе в наказателното поле и центрира остро по тревата. Миг по-късно англичанинът бе повален от закъсняло единоборство, ала албанският рефер прецени, че няма основания за отсъждане на наказателен удар.

Логичният изход предвид показаното бяха продълженията, където в 107-ата минута численият паритет на терена бе изравнен. Централният защитник на Биркиркара Маурисио Мацети направи нарушение пред наказателното си поле, което придружи с гневни жестове към арбитъра. Те бяха равносилни на втори жълт и респективно червен картон за 29-годишния аржентинец.

Дори и този факт не помогна Уест Хем да избегне дузпите. Там обаче възпитаниците на Билич бяха безгрешни, като Нобъл, Мауро Сарате, Аарън Кресуел, Джоуи О'Брайън и Диего Пойет реализираха изстрелите си от 11-те метра. Третата дузпа на Биркиркара се оказа решаваща, грешникът беше Вуканац. 29-годишният сърбин, който изпроси червения картон на Томкинс преди почивката, стреля мощно над гредата и така коства отпадането на Биркиркара.