Брайтън спечели историческа първа точка в евротурнирите. Това стана факт след равенство 2:2 срещу Марсилия на "Стад Велодром" в мач от Лига Европа. "Чайките" наваксаха пасив от два гола, след като домакините реализираха попадения в рамките на една минута. Първо Шансел Мбемба откри резултата в 19-ата минута, а след това Жордан Верету удвои. В 54-ата минута англичаните намалиха чрез Паскал Грос, а натискът им в последните минути доведе до дузпа, реализирана от Жоао Педро.

Възпитаниците на Роберто Де Дзерби обаче остават на последно място в група В с една точка, докато френския гранд има два пункат.

Gulliver/GettyImages
23 снимки

Първата по-интересна ситуация пред една от двете врати беше в 7-ата минута. Тогава Амин Арит изпълни пряк свободен удар, като прати топката под гредата, но Джейсън Стийл изби в корнер. Я 17-ата минута домакините развиха добра атаката си, като Арит подаде към Жордан Верету отляво. Халфът се позабави, но все пак опита удар в далечния ъгъл, който след рикошет излезе в корнер.

В 19-ата минута по-добрата атака на френския гранд даде резултат. Жонатан Клаус проби отдясно и направи двойно с Илиман Ндиайе, след което от аутлинията върна топката към точката за изпълнение на дузпа, където Шансел Мбемба вкара за 1:0.

Минута по-късно Марсилия удвои аванса си. Люис Дънк сбърка и позволи на Арит да овладее топката и да напредна отдясно. Мароканецът пусна пас по земя, за Верету, който от около 11-12 метра промуши топката между краката на Стийл за 2:0.

В 24-ата минута Соли Марч центрира в наказателното поле след изпълнение на фал, а Валентен Ронжие игра с ръка, след като беше притиснат от Ян-Пол ван Хеке. Главният рефер Микола Балакин беше повикан да изгледа ситуацията на видеоповторение, като украинецът взе решение да не отсъжда наказателен удар. Десетина минути по-късно Марсилия организира нова опасна атака. Топката стигна до Арит, който с мощен шут от около 20 метра накара Стийл да се разтегне и да избие в корнер.

"Чайките" създадоха първата си опасност пред Пау Лопес едва в 42-ата минута. Тогава Ансу Фати беше изведен зад отбраната с пас от дълбочина и с глава потърси далечния ъгъл, но испанският вратар на домакините успя да избие в корнер. В продължението на първата част Жоел Фелтман изведе Дани Уелбек сам срещу вратаря. Нападателят потърси далечния ъгъл, но стражът с крак успя да избие. Малко след това пред Соли Марч се откри отлична възможност, но халфът не успя да отправи хубав удар и топката премина покрай вратата.

Брайтън се върна в мача в 54-ата минута. Тогава Тарик Лампти направи отличен пробив отдясно и подаде към Каору Митома. Японецът намери Паскал Грос на дузпата, а германският национал не остави шансове на Пау Лопес за 2:1.

Десет минути по-късно Ван Хеке засече с глава центриране от корнер на Грос. Топката летеше към вратата, но се удари в Митома, но вместо аут, реферите дадоха корнер. След неговото изпълнение домакините организираха много опасна контраатака, при която Витина получи пред наказателното поле, финтира защитник и опита удар, който беше блокиран от Дънк.

В 73-ата минута Митома беше изведен отляво с пас от дълбочина. Японецът напредна и отправи силен удар, с който Пау Лопес се справи.

В 87-ата минута Тарик Лампти беше препънат в наказателното поле от Клос и главният рефер посочи бялата точка. Зад топката застана резервата Жоао Педро и прати вратаря в обратния ъгъл за 2:2.

Марсилия - Брайтън 2:2

1:0 Шансел Мбемба (19)

2:0 Жордан Верету (20)

2:1 Паскал Грос (54)

2:2 Жоао Педро (88-дузпа)

Марсилия: 16. Пау Лопес, 7. Жонатан Клос, 99. Шансел Мбемба, 5. Леонардо Балерди, 62. Майкъл Мурийо, 11. Амин Арит, 27. Жордан Верету, 21. Валентен Ронжие, 20. Хоакин Корея, 29. Илиман Ндиайе, 10. Пиер-Емерик Обамеянг

Треньор: Дженаро Гатузо

Брайтън: 23. Джейсън Стийл, 2. Тарик Лампти, 29. Жан-Пол ван Хеке, 5. Люис Дънк, 34. Жоел Фелтман, 8. Махмуд Дауд, 13. Паскал Грос, 7. Соли Марч, 22. Каору Митома, 31. Ансу Фати, 18. Дани Уелбек