Отборът на Барселона не успя да победи турския Галатасарай в първи осминафинален мач от Лига Европа. Въпреки че мнозина смятаха жребият в турнира за благосклонен към „каталунците”, футболистите на Шави Ернандес срещнаха сериозни трудности на „Камп Ноу” и не успяха да реализират във вратата на своя противник. Двубоят в Испания завърши без голове – 0:0, а интригата в сблъска остана за реванша в Истанбул.

Домакините определено бяха по-добрият тим на терена, но въпреки няколкото добри възможности за гол, така и не успяха да превземат вратата на Иняки Пеня.

Gulliver/GettyImages
28 снимки

Двубоят на препълнения „Кам Ноу” очаквано започна с домакински натиск. Футболистите на Шави Ернандес стигнаха до първата си добра възможност за гол още в 5-ата минута. Капитанът Жорди Алба получи отляво и центрира много добре в наказателното поле към Феран Торес, но нападателят не успя да стреля точно.

В първия четвърт час от мача домакините бяха абсолютен господар на терена, настанявайки се трайно в половината на своя противник. Гостите от Турция рядко играеха с топката и предимно се защитаваха дълбоко в собствената си половина. Въпреки превъзходството на „каталунците”, чистите голови положения пред вратата на Галатасарай липсваха.

В 27-ата минута Барселона стигна до пряк свободен удар на много удобна позиция пред наказателното поле на гостите. Зад топката застанаха Мемфис Депай и Жорди Алба, но с изпълнението му се нагърби нападателят. Депай стреля много технично, но със сетни усилия, вратарят на Галатасарай успя да избие и да предотврати сигурен гол.

Десет минути по-късно дойде и „златният” шанс за турския тим. След страхотен пробив на Керем Актюркоглу, халфът на гостите финтира бранител на домакините на границата на наказателното поле и стреля по диагонала с десния крак. Топката се отклони във футболист на Барселона и профуча на сантиметри над напречната греда.

Най-опасният играч в редиците на Барселона през първата част – Мемфис Депай, отново притесни Иняки Пеня на вратата на гостите, стреляйки изненадващо от дистанция. Стражът на гостите обаче отново внимаваше и изби в пореден корнер.

Така, въпреки превъзходството на Барселона през първото полувреме, двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част започна с добра възможност за Адама Траоре, който получи топката след разбъркване в наказателното поле и необезпокояван от никого, имаше възможност да стреля към вратата на гостите. Топката обаче нямаше как да премине през купа от играчи пред вратаря и след рикошет излезе в корнер. След изпълнението му Бускетс стреля с глава, но Пеня отново спаси.

Следващият шанс в мача се разкри пред Жорди Алба. След отличен пробив на Траоре отдясно, топката бе центрирана около точката на дузпата, където бранител на Галатасарай успя да избие. Коженото кълбо обаче попадна точно в краката на Алба на дъгата на наказателното поле, откъдето той стреля силно, но прати топката покрай вратата.

Влезлият като резерва през втората част Усман Дембеле също пробва късмета си, но без особен успех. Нападателят стреля фронтално срещу вратата, но изстрелът му бе неточен.

Четвърт час преди края Френки де Йонг удари десния страничен стълб на вратата, след като преди това Обамеянг отправи изключителен удар със задна ножица, който бе отразен от стража.

Гостите от Галатасарай успяха да реализират чрез Гомис в 78-ата минута, но попадението бе правилно отменено заради засада. Ситуацията бе прегледана с ВАР, а решението на рефера – потвърдено.

LIVE  БАРСЕЛОНА – ГАЛАТАСАРАЙ 0:0

Стадион: „Камп Ноу”, Барселона

Рефер: Беноа Бастиен (Франция)

Барселона: 1 Тер Стеген, 2 Дест, 4 Араухо, 24 Ерик Гарсия, 18 Жорди Алба, 28 Нико Гонзалес, 21 Френки де Йонг, 16 Педри, 11 Траоре, 9 Депай, 19 Феран Торес

Старши треньор: Шави Ернандес

Галатасарай: 26 Иняки Пеня, 6 Ван Анхолт, 45 Марсао, 25 Нелсон, 93 Бой, 4 Анталиали, 22 Кутлу, 7 Керем Актюркоглу, 89 Фегули, 8 Бабел, 11 Мохамед

Старши треньор: Доминик Торент