Отборът на Барселона се класира за ¼-финалите в турнира Лига Европа, след като постигна победа с 2:1 след обрат като гост на Галатасарай. Маркао откри за домакините в 28-ата, но Педри успя да изравни в 37-ата минута. Пиер-Емерик Обамеянг пък донесе пълния обрат и оформи крайния резултат в 49-ата минута.

Габонецът бе спрян и от напречната греда в края на първата част. Така с общ резултат от 2:1, след като първата среща на „Камп Ноу“ завърши при нулево равенство, „каталунците“ продължават към следващата фаза на надпреварата.

БГНЕС / BGNES
62 снимки

Барса бе по-добрият тим през по-голяма част от двубоя, макар че в началото „чим бом“ бях тези, които стояха по-добре на терена и закономерно откриха резултата. След това обаче „Блауграна“ взе нещата в свой ръце и стигна до обрата, а до края успя да удържи минималната си преднина.

Жребият за ¼-финалите и ½-финалите в Лига Европа е на 18.03, петък, от 14:00 часа българско време.

РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ЛИГА ЕВРОПА ВИЖТЕ ТУК!

Домакините стартираха в атака с Бафетимби Гомис, а зад него действаха Керем Актюроглу, Александру Чикалдау и Раян Бабел. Звездата Арда Туран бе с контузия и трябваше да пропусне двубоя.

Шави Ернандес пък заложи на Адама Траоре като титуляр, а Пиер-Емерик Обамеянг и Феран Торес оформиха тройката в атака. Сержи Роберто, Ансу Фати, Самюел Умтити и Алехандро Балде са контузени и не можеха да вземат участие, докато Дани Алвеш бе оставен извън състава за турнира.

Гостите започнаха добре срещата и спечелиха ъглов удар още в първата минута, от който не последва нищо опасно.

Барса владееше повече топката в първите няколко минута, но първата голова ситуация създадоха домакините. В шестата минута Бафетимби Гомис беше изведен в половината на "каталунците" с дълъг пас, след което ветеранът влезе в наказателното поле, финтира Ерик Гарсия и нанесе удар, който обаче беше блокиран от Жорди Алба. "Чим-бом" опита да притисне гостите в тяхната половина, но нови сериозни опасности липсваха.

В деветата минуа Феран Торес опита удар от дистанция, но доста над вратата.

Минута след това обаче Барселона пропусна невероятен шанс да открие резултата. Френки Де Йонг беше изведен зад защитата на Галатасарай и се озова сам срещу вратаря, след което стреля по тревата, но на сантиметри от лявата греда на Иняки Пеня.

В 13-ата минута „лъвовете“ организираха добра атака, като топката стигна до Райън Бабел отдясно в пеналтерията и след това стреля, но право в ръцете на Марк-Андре тер Стеген, който улови.

В следващите минути Барселона се опита да натисне, но без резултат.

Въпреки превъзходството на "каталунците" тимът на Галатасарай успя да ги изненада и поведе в резултата в 28-ата минута. Александру Чикалдау центрира от ъглов удар в наказателното поле, където капитанът Маркао беше изпуснат от Феран Торес и с глава защитникът нанесе удар, който попадна в десния ъгъл на Тер Стеген - 1:0.

В 35-ата минута Педри задъжа пред и в наказателното поле, след което шутира, но встрани от целта.

Барселона обаче успя сравнително бързо да изравни резултата. Това стана в 37-ата минута, когато Педри получи хубав пас отляво в наказателното поле от Феран Торес, след което младият талант залъга цели двама футболисти на домакините, които паднаха на тревата в опит да блокират удар на полузащитника. Педри обаче показа завидно хладнокръвие и от близо разстояние прати топката в долния десен ъгъл на Пеня за 1:1.

В последните секунди от добавеното време на първата част "каталунците" удариха греда. Адама Траоре центрира отдясно в наказателното поле, където Пиер-Емерик Обамеянг се вклини между двама защитници на домакините - Саша Бое и Виктор Клаесон, след което нанесе удр с глава, но топката се отби от напречната греда на Пеня.

На почивката Шави извърши промяна в своя състав, като пусна в игра Усман Дембеле на мястото на Адама Траоре.

Само четири минути след старта на второто полувреме Барселона стигна до пълния обрат. Вратарят на домакините Пеня направи страхотно двойно спасяване след удари на капитана Серхио Бускетс, който рикошира в играч на „чим бом“, а след това и на Педри от близко разстояние. Де Йонг обаче стигна до топката отдясно и комбинира с Обамеянг, който от метър-два засече във вратата за 1:2.

В 56-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна смяна в тима на гостите, след като Сержиньо Дест получи контузия и бе заменен от Роналд Араухо.

След точно час игра Галатасарай беше много близо до изравняването. Патрик ван Аанхолт отправи страхотен фалцов и силен удар от дистанция, който обаче профуча точно над напречната греда на Тер Стеген.

БТА / BTA
53 снимки

"Каталунците" контролираха темпото на двубоя и не допускаха много атаки към своята врата в следващите минути. В 73-ата Усман Дембеле стреля от пряк свободен удар на добра позиция, но право в стената.

В следващите минути на два пъти младата звезда на "лъвовевте" Керем Актюрогу проби опасно отляво в наказателното поле и опита да комбинира със свой съотборник, но неуспешно.

В третата минута от добавеното време Барселона беше на косъм от трети гол, когато Жорди Алба комбинира с резервата Мемфис Депай в наказателното поле, но ударът на нидерландеца премина покрай лявата греда на Пеня.

До края "каталунците" не допуснаха изненади и удържаха преднината си, с което се класираха за 1/4-финалите на Лиге Европа с резултат 2:1.

FT | ГАЛАТАСАРАЙ – БАРСЕЛОНА  1:2    /    1:2 общ резултат

1:0 Маркао (к) 29'