Валенсия се класира за полуфиналите на Лига Европа. „Прилепите“ записаха нова победа над Виляреал, като в реванша се наложиха с 2:0. Така след общ резултат 5:1, възпитаниците на Марселино елиминираха „жълтата подводница“ и продължиха в следващия етап.

Попаденията на „Местая“ отбелязаха Антонио Латоре и Дани Парехо.

На полуфиналите Валенсия ще се изправи срещу Арсенал, който елиминира Наполи. Предстоящият сблъсък крие своята емоционална страна, тъй като треньор на „топчиите“ е Унай Емери. Испанецът бе начело на състава от „Местая“ от 2008 до 2012 година.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на Валенсия. Първата по-сериозна опасност пред вратата на Виляреал „прилепите“ създадоха в 10-ата минута, когато Дани Парехо намери пространство пред себе си и шутира силно, но Адрес Фернандес направи страхотно спасяване.

Само три минути след това домакините откриха головата си сметка. Гонсало Гедеш проби отляво и центрира, а от границата на вратарското поле Антонио Латоре засече за 1:0.

Веднага след подновяването на играта Кевин Гамейро получи много прецизно подаване в наказателното поле, но изстрелът му бе неточен.

Единствената по-чиста ситуация за гостите през първата част дойде след статично положение в 40-ата минута. След центриране от ъглов удар, Жерар Морено надскочи всички и игра с глава. Нето обаче се намеси умело.

Малко преди почивката Кевин Гамейро се включи много добре в пеналта и нанесе опасен изстрел, който обаче бе блокиран с отличен шпагат на защитник.

Виляреал започна по-активно в началото на второто полувреме. Алфонсо напредна и от границата на пеналта отправи добър удар. Нето реагира мигновено и спаси.

Валенсия увеличи преднината си в 52-ата минута. „Прилепите“ получиха право да изпълнят фаул, а Дани Парехо си заложи топката. Той стреля, получи се рикошет в играч на „жълтата подводница“ от стената, топката промени траекторията си и влетя в горния ляв ъгъл на вратата на Фернандес, който при все случилото се не можа да реагира – 2:0.

До края на мача шансове се разкриха пред Виктор Руис и Ману Морланес, но промяна в резултата не последва.

Първо в 66-ата минута Руис опита точния си мерник с обещаващ изстрел, насочен към долния десен ъгъл на Нето. Домакинският страж обаче се намеси решаващо.

10 минути преди края на редовното време Ману отправи мощен удар, минал на косъм над напречната греда на Валенсия.

Така Валенсия си осигури място сред четирите най-добри отбора в тазгодишното издание на втория по престиж турнир на Стария континент. След срещата с Виляреал пък стана ясно, че Франсис Коклен ще пропусне първия мач с Арсенал заради натрупани жълти картони.

Валенсия - Виляреал 2:0

1:0 Латоре 13'

2:0 Дани Парехо 54'

Стартови състави:

Валенсия (4-4-2): Нето - Латоре, Диакаби, Ронкалия, Вас – Гедеш, Парехо, Солер, Торес – Мина, Гамейро

Старши треньор: Марселино

Виляреал (4-4-2): Фернандес – Ратуй, Мори, Руис, Хауме – Морланес, Тригерос, Касерес, Алфонсо – Раба, Морено

Старши треньор: Хави Кайеха