Отборът на Шахтьор Донецк не остави никакви шансове на Базел и го победи с 4:1 в 1/4-финален двубой от Лига Европа. Резултатът бе открит от бившия играч на ЦСКА Жуниор Мораеш във втората, а в 22-ата минута Тайсон удвои. В 75-ата минута Алан Паткрик направи резултата класически след точно изпълнена дузпа. В 88-ата Додо вкара още едно попадение, а във втората минута от добавеното време на срещата Рики ван Волфсвинкел реализира почетно попадение за швейцарците, с което бе оформен и крайния резултат.

Украинския тим бе по-добрия отбор през целия двубой и заслужено с класираха на 1/2-финалите на турнира, където ще срещнат италианския гранд Интер. Днес възпитаниците на Луис Кастро не оставиха съмнения кой е по-класния тим, като швейцарците не показаха добрите си игри от предшната фаза на турнира, където се справиха безпроблемно с германсия Айнтрахт Франкфурт.

Украинците започна по мечтан начин срещата, след като откриха резултата още във втората минута. След изпълнение на ъглов удар от Марлос бившият футболист на родния ЦСКА нападател Жуниор Мораеш успя с глава да я засече в мрежата - 1:0.

Още в ответната атаката обаче швейцарците имаха шанс да изравнят, но удар на Артур Кабрал премина покрай гредата.

В 13-ата минута Афимико Пулулу направи чудесен самостоятелен пробив и премина през защитита на Базел, след което отправи изстрел, но поркрай вратата на Николич.

Пет минути по-късно Омар Алдерете стреля с глава, след като засече зцентриране от корнер, но над напречната греда на Шахтьор.

В 20-ата минута Мораш стреля моментално след подаване на Никола Матвиенко, но над вратата на швейцарците.

Така се стигна до 22-ата минута, когато Тайсон получи топката в наказателното поле и с чудесен изстрел удвои резултата.

Срещата продължи да бъде динамична и след половин час игра отново Тайсон шутира, но този път стражът на Базел спаси.

Минута след това Марлос опита късвета си директно от фаул, но ударът му бе слаб и не затрудни Николич.

В 38-ата минута Марлос получи пас на границата на наказателното поле и стреля към вратата на Николич, който обаче показа чудесен рафлекс и изчисти в корнер.

Само две минути след това Маркос Антонио отрави страхотен изстрл, който обаче се отби от сглобката на вратата, а при добавката Мораеш не успя да направи резултата класически.

Втората част започна в по-умерено темпо от първата и до опасни ситуации не се стигаше.

В 55-ата минута Микола Матвиенко засече с глава центриране от свободен удар, но изстрелът му премина доста встрани от целта.

Малко след час игра футболистите на Базел имаха претенции за дузпа в своя полза. Играта бе спряна за няколко минути, за а може да бъде разгледана ситуацията със системата ВАР, но съдията Майкъл Оливър не видя основание да отсъди наказатален удар.

В 66-ата минута нападателят на Базел Артур Кабрал получи добро подаване, справи се със Серхий Кривцов и опита да прехвърли Пятов, но не успя да намери очертанията на вратата.

Петнадесет минути преди края на сбълъсъка украинския тим получи право да изпълни дузпа. Тя бе отсъдена за нарушение на резервата Яник Маршон срещу Тайсон. Зад топката застана Алан Партик, който бе безпогрешен - 3:0.

Две минути преди края на редовното време украинците стигнаха и до четвърто попадение след поредната страхотна контраатака. Резервата Майкон получи от Додо, слд което напредна и върна за десния защитник, който със силен удар по диагонала реализра - 4:0.

Швейцарците все пак стигнаха до почетно попадение във втората минута от добавеното време на срещата, с което бе оформен и крайния резултат. Резервата Рики ван Волфсвинкел стана автор на попадението, след като успя да оползотвори подаване на Самуеле Кампо. ​

ШАХТЬОР ДОНЕЦК - БАЗЕЛ 4:1

1:0 Жуниор Мораеш 2'

2:0 Тайсон 22'

3:0 Алан Патрик (дузпа) 75'