Севиля не допусна никакви изненади в полуфиналния си реванш срещу Фиорентина в Лига Европа и надигра италианците с 2:0 на техния „Артемио Франки“. Така тимът на Винченцо Монтела загуби сблъсъка с общ резултат 0:5 и се прости с мечтата си отново да играе във европейски финал след 25-годишно чакане.

„Виолетовите“ направиха усилие да преобърнат тежкия резултат от първата среща, но донесоха само още разочарование на феновете си след безобразни грешки в отбрана и куп пропуски, в това число и пропусната дузпа в средата на втората част. Вторият пореден финал за андалусийци пък може да им донесе тяхната четвърта титла в турнира (преди това носил името Купа на УЕФА), което ще ги направи единственият тим с такъв брой трофеи. Освен това отборът на Унай Емери има шанса за втори път в клубната си история да заслужи купата в две поредни години (както го стори през 2006 и 2007 година).

Срещата във Флоренция започна доста двуостро с няколко разбърквания пред врати, като нито едно от тях не можа да произведе реална опасност. Гостите поискаха дузпа в 7-ата минута, след като Алейш Видал се отскубна от Маркос Алонсо и тръгна по аутлинията отдясно. Бранителят обаче го застигна и му отне с шпагат, макар и в гръб, поради което съдията Дамир Скомина остави играта да продължи.

Домакините имаха чудесен шанс да върнат отчасти интригата в 17-ата минута, когато Йосип Иличич изпълни ъглов удар отдясно, а Гонсало Родригес необезпокояван налетя върху топката на близката греда. Бранителят потърси далечния ъгъл, ала 21-годишният вратар Серхио Рико с чудесен рефлекс отрази.

Намесата на младия страж се оказа повече от решителна, защото даде възможност на Севиля да поведе в 22-ата минута. Алеиш Видал спечели нарушение отдясно, а Евер Банега изненада противника с ниско и прострелно центриране. То стигна до Карлос Бака във вратарското поле, за когото от няколко метра беше детска игра да стреля под гредата.

Пет минути по-късно по сходен начин резултатът бе удвоен. Отново Банега изпълни фаул по чудесен начин, пращайки дълга топка към Коке отдясно в накзаателното поле. Халфът я отигра от въздуха, търсейки пространството във вратраското поле, а лек рикошет в Басанта позволи на Даниел Карисо отблизо да прониже вратата за 2:0.

Италианците продължиха да натиска безплодно, а в 39-ата минута за малко крушението им да стане още по-тежко. Коке бе изведен сам срещу Нето с пас над отбраната и реши да го прехвърля. В изпълнението му липсваше известна прецизност, тъй като кълбото прелетя над гредата.

Втората част започна с чудесно двойно спасяване на Рико. Първо Мохамед Салах използва техниката си, за да си освободи коридор за стрелба фронтално срещу вратата. От 16-17 метра египтянинът потърси долния ляв ъгъл, ала вратарят на Севиля отрази. Впоследствие Иличич първи стигна до топката, но подходи надменно към ситуацията, като Рико парира шута му с крак.

Издънките на словенеца продължиха с пълна сила и по-нататък. В 67-ата минута Давид Писаро показа находчив дрибъл в наказателното поле на противника, където Криховяк не внимаваше достатъчно и го препъна. Дамир Скомина отсъди дузпа, която обаче бе пратена в небесата от Иличич.

Нападателят получи още един шанс да се реваншира в 80-ата минута, когато направи красиво двойно подаване с резервата Милан Бадел. То го изведе очи в очи с Рико, а Иличич реши да играе твърде технично и чукна лекно топката покрай излезлия напред вратар. Младокът навреме коригира реакцията си и макар първо да замахна с крак, после с лявата ръка съумя да улови.

Така Севиля ще има шанс да защити титлата си в Лига Европа от 2014 година, като във финала ще се изправи срещу украинския Днипро.