Олимпик Марсилия постигна изключително ценна победа с 2:0 при домакинството на РБ Залцбург в първия полуфинален мач от Лига Европа, който се игра на стадион „Велодром“. Попаденията за домакините реализира Флоран Товен през първото полувреме и Клинтън Н‘Джие през втората част. Френският отбор имаше надмощие през по-голямата част от мача, докато гостите не успяха да се възползват от създадените положения пред вратата на Йоан Пеле, който направи няколко решаващи спасявания.

Бившият президент на УЕФА Мишел Платини бе на трибуните на „Велодром“.

Олимпик Марсилия поведе в резултата в 15-та минута. Дмитри Пайе центрира от фаул в наказателното поле на Залцбург, където Андреас Юлмер изпусна Флоран Товен, който с глава вкара топката във вратата на увисналия Александър Валке.

Домакините се опитаха бързо да удвоят своята преднина и бяха близо в 20-та минута. Морган Сансон отправи много хубав удар от разстояние, но топката премина в опасна близост от десния стълб на вратата на Валке.

Залцбург организира добра атака в 29-та минута чрез Щефан Лайнер, който преодоля двама играчи на Марсилия, след което стреля от около 20 метра, но Йоан Пеле внимаваше и спаси.

Гостите вдигнаха оборотите през второто полувреме. Лайнер имаше претенции за дузпа в 53-та минута за извършено нарушение срещу него от страна на Максим Лопес, но съдията Уилиам Колъм не посочи бялата точка и подмина ситуацията.

Само няколко секунди по-късно Волф бе изведен на много добра позиция в наказателното поле на Марсилия и стреля, но топката рикошира в крака на Сар, премина над напречната греда на вратата на Йоан Пеле и излезе в корнер.

Флоран Товен тества в 61-та минута Александър Валке в 61-та минута. Дмитри Пайе центрира от корнер в наказателното поле на Залцбург, където Товен стреля с глава, но Валке този път внимаваше и спаси.

Олимпик Марсилия удвои своята преднина в 63-та минута. Дмитри Пайе и Клинтън Н‘Джие комбинираха страхотно помежду си. След двойно подаване Н‘Джие бе изведен сам срещу Валке и хладнокръвно реализира за 2:0.

Валон Бериша отправи много тежък удар от разстояние в 64-та минута, но Йоан Пеле внимаваше и спаси.

Залцбург бе много близо до отбелязването на почетно попадение в 77-та минута. Евентуален гол щеше да бъде от много важно значение за гостите. Фредрик Гулбрадсен получи много добър пас в наказателното поле на Олимпик Марсилия и стреля, но топката се спря в десния стълб на вратата на Йоан Пеле.

Андреас Юлмер излезе на отлична позиция сам срещу Йоан Пеле в 79-та минута, но вратарят на Марсилия отново се намеси решаващо и успя да спаси удара на футболиста на Залцбург.

Реваншът в Залцбург е след седмица, а Олимпик Марсилия има отличен аванс от два гола. Финалът на Лига Европа е в Лион.

Олимпик Марсилия - РБ Залцбург 2:0

1:0 Флоран Товен 15'

2:0 Клинтън Н'Джие 63'

Олимпик Марсилия: 16. Йоан Пеле – 17. Буна Сар, 23. Адил Рами, 19. Луис Густаво, 18. Жордан Амави, 27. Максим Лопес, 8. Морган Сансон – 26. Флоран Товен, 10. Дмитри Пайе (к), 5. Лукас Окампос – 11. Костас Митроглу

РБ Залцбург: 33. Александър Валке – 22. Щефан Лайнер, 15. Андре Рамальо, 5. Дуйе Чалета-Цар, 17. Андреас Юлмер – 4. Амаду Айдара, 8. Диадие Самасеку, 13. Ханес Волф, 14. Валон Бериша – 19. Хее-Чан Хван, 9. Мунас Дабур

Стадион: „Велодром“

Съдия: Уилиам Колъм