За втора поредна година Уест Хем се провали в атаката на групите в Лига Европа и точно както през 2015-а, и сега „черната котка“ за англичаните се оказа румънският Астра Гюргево. Тимът от северната ни съседка удари „чуковете“ за 1:0 при визитата си на Олимпийския стадион в Лондон и си уреди евромачове до Коледа.

Преди седмица Уест Хем съумя да изкопчи 1:1 при гостуването си в Румъния, а това накара феновете да мислят, че няма да има повторение на издънката отпреди 12 месеца. Тогава лондончани отпаднаха след 2:2 на „Болейн Граунд“ и загуба 1:2 в реванша, каквато малцина очакваха.

Мениджърът на домакините Славен Билич не заложи на всичките си титуляри в четвъртък вечер, но все пак в стартовия му състав имаше достатъчно класа, която да оправдава ролята на фаворит, отредена на англичаните. Новите попълнения Хавард Нордвайт, Джонатан Кайери и Гьокан Тьоре започнаха като титуляри, както и героят през уикенда Михаил Антонио.

Срещата стартира с ранен натиск на домакините, които обаче се изправиха срещу един блестящ Силвиу Лунг-младши. Стражът започна със спасяванията още в 9-ата минута, когато отрази шут на Кайери, а 6 по-късно се справи и с опасния изстрел на Педро Обианг.

Тъкмо когато изглеждаше, че двете страни ще се оттеглят на почивка при нулево реми, Астра изненадващо наказа своя опонент. Грешен пас назад позволи на румънците да организират опасна контраатака, а Даниел Никулае изведе набралия скорост Филипе Тейшейра, докато защитниците пред Дарън Рандолф успеят да се ориентират. Португалецът напредна уверено и с шут по диагонала намери долния ляв ъгъл за ужас на домакинските фенове.

След паузата пред вратата на Астра буквално завря и закипя. В 55-ата минута Лунг отрази мощен изстрел с глава на Кайери, а при последвалия ъглов удар Антонио засече на сантиметри над гредата.

В 62-ата минута отново след центриране от корнер Уинстън Рийд стреля с глава, а топката прелетя много близо до десния стълб. Десетина минути по-късно резервата Ашли Флетчър отправи никак нелош изстрел от дистанция, с който Лунг трябваше да справя.

Критичните минути настъпиха във финалния четвърт час. В 77-ата 27-годишният страж на гостите отрази по невероятен начин много премерен шут на Енер Валенсия от пряк свободен удар. Четири по-късно пак Лунг обра овациите, като демонстрира отличен рефлекс при изстрел отблизо на Флетчър.

Три минути преди края на срещата Самюел Байръм изтърва финалният шанс за Уест Хем. Левият бек получи идеално центриране от фланга и нанесе много силен изстрел с глава. Лунг щеше да е безпомощен, ако топката бе намерила очертанията на вратата. Тя обаче прелетя в аут покрай дясната греда.