В последния исторически финал за Купата на УЕФА, който се игра на стадион „Шокрю Сарачоглу” в Истанбул Шахтьор Донецк постигна драматична победа с 2:1 след продължения срещу Вердер Бремен.

Мачът започна много добре за украинците, които имаха две възможности да поведат чрез Илсиньо, а след това и Йерко Леко изпробва рефлекса на Тим Вийзе, но той успя да отрази неговият удар.

В 6-та минута Луис Адриано бе изведен в добра позиция сам срещу Вийзе, но стреля в аут.

Все пак отборът на Шахтьор съвсем заслужено стигна до гол в 25-та минута, когато след дълго извеждащо подаване на Разван Рац топката попадна в Луис Адриано, който се възползва от грешката на трима защитници на Вердер, след което успя технично да прехвърли излезлия да го пресрещне Тим Вийзе за 1:0.

Последваха нови два пропуска на Луис Адриано, а в 35-та минута Вердер Бремен успя да стигне до изравнителен гол, след като Налдо отправи силен шут от пряк свободен удар, след което Пятов сбърка фатално и след неловката му изява топката се озова в мрежата на Шахтьор за 1:1.

През второто полувреме двата отбора играха доста предпазливо, като за Шахтьор от изгодни позиции пропуснаха да се разпишат Уилиан, Жадсон и Сърна, докато единствената опасност пред Пятов през вторите 45 минути бе един удар с глава на Писаро, който обаче бе отразен от стража на украинския отбор.

В началото на първото продължение отново украинците имаха възможност да поведат, но удар на Сърна бе спасен от Вийзе.

Шахтьор стигна до втори победен гол в 97-та минута, когато след добър пас на Дарио Сърна топката попадна в Жадсон, който успя с премерен удар да вкара кълбото в мрежата на Тим Вийзе, който също не се намеси по най-добрия възможен начин.

До края на първото продължение и през вторите петнадесет минути отборът на Вердер се опита да притисне своя съперник Шахтьор, но въпреки това не се получи нищо опасно пред Пятов.

Минута преди края гол на Клаудио Писаро бе отменен от съдията Медина Канталехо, заради нарушение в атака на перуанския голмайстор.

По този начин Шахтьор Донецк стана 38-ят носител на Купата на УЕФА, като трофеят завинаги ще остане във витрината на украинския отбор, тъй като от следващия сезон турнирът се преименува на Лига Европа.

Златните медали и Купата на победителите връчи президентът на УЕФА Мишел Платини. На двубоя присъства и президентът на Украйна Виктор Юшченко.