С дебютния гол на Марио Гомес в Лига Европа Фиорентина измъкна ценно 1:1 срещу Ювентус в първия мач от италианския 1/8-финал в турнира. Артуро Видал бе извел домакините напред рано в двубоя, но германецът, който започна на пейката за „виолетовите“, напомни за най-добрите си години. „Бианконерите“ имаха преимущество почти през целия мач, ала Антонио Конте прибързано реши да пази крехката преднина.

Двубоят в Торино започна прекрасно за домакините, които откриха резултата още в 3-ата минута. Квадво Асамоа стартира атака отляво, а кълбото стигна до Клаудио Маркизио, който центрира от ъгъла на наказателното поле. На 2 метра пред малкия пеналт нисичкият Себастиан Джовинко успя да овладее на гърди, а Артуро Видал с безпощаден шут опъна мрежата зад Нето – 1:0.

Гостите от флоренция определено изглеждаха смутени, но Матиас Фернандес можеше да ги върне в мача. В 18-ата минута чилиецът стреля хубаво към вратата, ала Джанлуиджи Буфон се справи умело и улови.

Юве продължи да диктува темпото и в 22-ата Маркизио се измъкна отляво и подаде пред точката на дузпата, където Джовинко овладя и стреля към вратата, ала Нето отрази. Четири минути по-късно Видал засече с глава центриране от около 7-8 метра, но бразилският страж на „виолетовите“ отново се намеси и боксира.

Седем минути преди почивката Видал можеше да отбележи отново, но този път изстрелът му с глава отскочи от напречната греда.

След паузата шампионите на Италия видимо намалиха оборотите и опитаха да затворят мача, което позволи на съперника да заиграе по-уверено. Макар че Мати Фернандес трябваше да напусне принудително заради контузия в 51-ата минута, отборът на Монтела все по-смело поглеждаше към вратата на Буфон.

Ключовият момент дойде в средата на полувремето, когато Марио Гомес се появи на смяна вместо Алесандро Матри. Със свежи сили германецът веднага се зае да тормози отбраната на „бианконерите“, която го изпусна фатално в 79-ата минута. Тогава Йосип Иличич го намери зад гърба на Огбона и Киелини с дълъг пас, а първото докосване на Гомес бе изключително, след което той просто плъзна топката покрай Буфон – 1:1.

Юве можеше да възстанови аванса си в 82-ата минута, когато Йоренте с гръб към вратата по чудесен начин изведе резервата Пол Погба, ала французинът от 10-ина метра по диагонала стреля покрай лявата греда.

В заключителните минути Буфон същосе прояви, като отрази тежки изстрели на Борха Валеро и Хуан Варгас от дистанция.

ВИДЕО ОТ ДВУБОЯ - ТУК!

Така заради гола си на чужд терен Фиорентина има леко предимство преди реванша на „Артемио Франки“ след седмица.